Wiadomości

By ratować naszą młodzież przed zagrożeniami, trzeba rozmawiać i wskazywać im sposoby ich unikania

Data publikacji 09.06.2016

Wczorajsza (08.06) konferencja powiatowa pn. „Cyberprzemoc, narkotyki! Czy można ich uniknąć?”, która odbyła się w Państwowej Szkole Muzycznej w Inowrocławiu, była adresowana do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu inowrocławskiego, ale nie tylko. W drugiej części wzięli w niej udział dyrektorzy szkół pedagodzy i rodzice.

Wszystkie samorządy powiatu inowrocławskiego, w tym Starostwa Powiatowe: Inowrocławia, Kruszwicy, Gniewkowa, Janikowa, Pakości oraz gmin: Inowrocław, Złotniki Kujawskie, Rojewa i Dąbrowy Biskupiej zjednoczyły wysiłki, by wraz z policją zorganizować przedsięwzięcie w ramach profilaktyki społecznej. Zajęliśmy się problemem cyberprzestępczości, narkotyków i dopalaczy. Przebieg konferencji miał formę wykładów, prezentacji oraz filmów i spotów.

Moderatorami konferencji byli asp. szt. Izabella Drobniecka i asp. szt. Jacek Piątkowski z inowrocławskiej policji. Otwarcia konferencji dokonał p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu mł. insp. Marcin Ratajczak, który podziękował samorządom za wkład i udział w przedsięwzięciu. Słowa uznania za wspólne działania na rzecz młodzieży wyraził obecny na konferencji Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy mł. insp. Mirosław Elszkowski.

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: wicestarostowie Powiatu Inowrocławskiego P. Mirosława Kucol i P. Włodzimierz Figas, Zastępca Prezydenta Miasta Inowrocławia P. Ireneusz Stachowiak, Komendant Straży Miejskiej P. Zdzisław Feit, rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Inowrocławiu im. Księcia Kazimierza Kujawskiego P. Jarosław Raczkiewicz, Dyrektor Zakładu Karnego w Inowrocławiu mjr Magdalena Zwierzchowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Inowrocławiu lek. wet. Marek Pruś.

Poruszyliśmy zagadnienia dotyczące: hejtowania, stalkingu, grooming children, sextingu, trollingu czy phishingu. Przy używkach nie zabrakło informacji o narkotykach, dopalaczach oraz  paleniu i piciu alkoholu. Policjanci przedstawili skalę takich  przestępstw w powiecie, posługując się konkretnymi przykładami. Mówiliśmy też o formach uzależnień i spojrzeliśmy na problem od strony sprawcy i ofiary.

Młodym ludziom trzeba pokazać dobre kierunki w życiu, że warto rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Dlatego na konferencję zaprosiliśmy polskiego sportowca, wioślarza, trzykrotnego olimpijczyka, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992r) Pana Kajetana Broniewskiego. Mówił on jak ważne w życiu są cele, konsekwencja i zapał. Jego wystąpienie było poparte filmami z życia polskich sportowców, jak oni zmagali się ze swoimi słabościami. Zachęcał do walki o siebie. Zachwycił uczestników swoją otwartością i tym, że mówił o sporcie z ogromną pasją.

Przebieg  konferencji został zaplanowany tak, aby prócz prelegentów mogła wypowiedzieć się na temat zagrożeń sama młodzież. Dlatego scenki teatralne przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu  i Gimnazjum w Sławęcinku.

Konferencji towarzyszyła multimedialna zapowiedź przygotowana przez uczniów Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu i Gimnazjum  w Rojewie.

Prelegentami byli: ordynator oddziału dziecięcego szpitala w Inowrocławiu P. Katarzyna Kuczma-Urbanek, przedstawiciele policji, Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień, sędziowie Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości im. Księcia Kujawskiego w Inowrocławiu, specjalista zdrowia publicznego z Powiatowej Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Inowrocławiu.

W drugiej części konferencji wszyscy wysłuchali pięknego koncertu zespołu pod kierunkiem P. Dariusza Jaskrowskiego.

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: podinsp. Monika Chlebicz

Powrót na górę strony