Wiadomości

Gry strategiczne z Policją 2016

Data publikacji 08.07.2016

Policjanci prowadzą różną formę działań profilaktycznych, by zapobiegać zagrożeniom i uczyć zasad. Ten rok był trzecim z kolei, gdy służby wraz ze Starostwem Powiatowym i Urzędem Gminy Inowrocław przygotowały dla dzieci i młodzieży zorganizowane działania w plenerze pn. „Gry strategiczne z Policją 2016”. Ulicami miasta przemaszerowała blisko setka uczestników. W tym roku główne zajęcia rozegrały się w Balczewie pod Inowrocławiem.

Policja, Straż Pożarna, Straż Leśna, Nadgoplański WOPR, Urząd Gminy Inowrocław oraz Starostwo Powiatowe wspólnie poprowadzili wczoraj (7.07.16) kolejną już edycję działań profilaktycznych  w plenerze pn. "Gry strategiczne z Policją 2016". Program był bardzo atrakcyjny, bo rozpoczął się zbiórką ośmiu grup w Komendzie Powiatowej Policji w Inowrocławiu. Przywitali je asp. szt. Izabella Drobniecka, asp. szt. Jacek Piątkowski, Zastępca Wójta Gminy Inowrocław Pan Marek Karólewski i Pani Marlena Gronowska Rzecznik Starostwa Powiatowego.

Po wyposażeniu uczestników w odblaskowe kamizelki i plany zadań grupy wyruszyły do miejskiego Muzeum Solnictwa, gdzie uczestnicy zapoznali się z historią odkrycia oraz wydobycia soli w Inowrocławiu. Następnie, wszyscy pojechali do firmy edukacyjnej i recyklingowej PlastMar w Balczewie. Tam, uczestników powitał Pan Marek Margielewski - właściciel, który za główną ideę swej działalności przyjął edukację młodego pokolenia. Zajęcia przybrały charakter edukacyjno-szkoleniowy i praktyczny. Policjanci, strażacy, leśnicy i WOPRowcy przygotowali dla uczestników szereg zadań. Każda z grup musiała zaliczyć ich łącznie dziewięć, w tym wizytę w punkcie edukacyjnym. To w nim dzieci dowiedziały się, jak ważna jest segregacja śmieci oraz to, że folię i plastik można powtórnie przetwarzać. Dlatego, uczestnicy zobaczyli cały cykl produkcyjny powstawania plastikowych doniczek z nakrętek od butelek.

Policjanci sprawdzili wiedzę uczestników na temat umiejętności wzywania pomocy i alarmowania służb ratunkowych, a także przepisów dotyczących poruszania się po drogach pieszo oraz rowerem. Funkcjonariusze instruowali również dzieci, jak mają się zachowywać w kontaktach z obcymi, by nikomu nic złego się nie stało.

Strażacy na czele ze st. kpt. Ireneuszem Taraszką edukowali grupy pod kątem rodzajów materiałów palnych, powodów powstawania pożarów i metod ich gaszenia. Był też test na zwijanie węży strażackich i lanie wody na celność. Leśnicy przygotowali liście i szyszki, aby rozpoznać z jakich pochodzą drzew. Nie mogło zabraknąć również pytań o leśną zwierzynę. Edukacja w zakresie ochrony przyrody przydała się każdemu.

WOPRowcy wpajali dzieciom wiedzę o metodach ratowania człowieka, który uległ podtopieniu lub zasłabł. Ćwiczenia na fantomie cieszyły się u dzieci i młodzieży dużym powodzeniem.  Przydała im się także nauka rzucania rzutką do celu i wiązania węzłów. Grupy musiały także rozwiązać test na spostrzegawczość i zmagać się w zawodach sportowych.

Po wysiłku intelektualnym i fizycznym, był dla wszystkich posiłek. Przygotowało go i częściowo sfinansowało Centrum Integracji Społecznej w Łojewie.

Uczestnicy otrzymali pamiątkowe kubki z logo organizatorów, ale też wzbogacili się o różne materiały promujące i profilaktyczne, które otrzymali od każdej ze służb.

W uroczystym podsumowaniu przedsięwzięcia wziął udział m.in. szef strażaków st. bryg. Rafał Wesołek, który pogratulował wszystkim tak ciekawego przebiegu inicjatywy.

Imprezie towarzyszyło wiele radości, a uczestnicy wykonali wszystkie zadania na szóstkę! Setka dzieci spędziła cały wczorajszy dzień pożytecznie. Warto działać w zakresie profilaktyki, bo prewencja jest najważniejsza.

Składamy serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy włączyli się w organizację "Gier strategicznych z Policją 2016".

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony