Wiadomości

Areszt za miliony sztuk nielegalnych papierosów

Data publikacji 13.07.2016

Dwa miesiące tymczasowo w areszcie spędzi 42-latek, który przewoził ciężarówką prawie 130 tys. paczek papierosów bez polskiej akcyzy. Tak zadecydował sąd na podstawie zgromadzonego przez policjantów materiału dowodowego. A wszystko zaczęło się od tego, że nie miał on dokumentów, a w policyjnych systemach widniał jako kierowca, któremu sąd zakazał prowadzenia pojazdów. Grozi mu do 6 lat więzienia.

Wszystko zaczęło się w poniedziałek (11.07.16) około 10:15. Wtedy, policjant z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Toruniu wspólnie z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy na autostradzie A1 w Nowej Wsi zatrzymał do kontroli drogowej ciężarowego iveco. Jak się okazało kierowca nie posiadał prawa jazdy, ani żadnych dokumentów przewozowych.  To wzbudziło podejrzenia mundurowych, że coś jest nie tak z transportowanym ładunkiem. Funkcjonariusze polecili mężczyźnie otworzyć skrzynię ładunkową. Jak się okazało, wypełniona była po brzegi kartonami z papierosami. 42-latek przewoził w sumie 250 kartonów z prawie 130 tys. paczek papierosów, co daje około 2 600 000 sztuk. Żadne z nich nie posiadały polskich znaków akcyzy.

Ponadto, po sprawdzeniu w policyjnych bazach informacyjnych wyszło na jaw, że Sąd Rejonowy w Toruniu zakazał kierowcy prowadzenia pojazdów mechanicznych do czerwca 2017 roku. Mężczyzna trafił prosto do policyjnej celi, a sprawą zajęli się policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Toruniu. Ze wstępnych  wyliczeń funkcjonariuszy wynika, że straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku wyniosły prawie trzy miliony złotych.

Zatrzymany 42-latek ma bardzo bogatą kartotekę policyjną. W przeszłości był karany za przestępstwa przeciwko porządkowi publicznemu. W maju tego roku opuścił zakład karny po ponad 5 latach pozbawienia wolności. Śledczy przedstawili mu zarzut z Kodeksu Karnego Skarbowego tzw. paserstwa akcyzowego oraz złamania zakazu sądowego.

Dzisiaj, na podstawie zgromadzonego przez policjantów materiału dowodowego, sąd zadecydował, że najbliższe 2 miesiące spędzi w areszcie.

Grozi mu do 6 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

Autor: podinsp. Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.19 MB)

Powrót na górę strony