Wiadomości

Po pijanemu za kierownicą holowanego auta

Data publikacji 25.08.2016

Dzisiejszej nocy policjanci z posterunku w Gostycynie zatrzymali do kontroli ciągnik rolniczy, który holował hondę. Powodem interwencji był brak odpowiedniego oznaczenia i oświetlenia osobowego auta. Jak się wkrótce okazało, mężczyzna siedzący za kierownicą samochodu był pijany. Jakie poniesie konsekwencje zadecyduje sąd.

Dzisiaj (25.08.16) około 0.30 patrol z Gostycyna zatrzymał do kontroli ciągnik, który holował nieoświetloną i nieoznaczoną hondę civic. Funkcjonariusze ustalili, że do kierującego maszyną rolniczą 30–latka zgłosił się młody mężczyzna, który poprosił o pomoc w odholowaniu uszkodzonego samochodu. Auto miało znajdować się niedaleko posesji. 30-latek zgodził się pomóc. Kiedy obaj mężczyźni zostali zatrzymani do kontroli okazało się, że kierowca osobowego auta jest pijany. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna nie miał przy sobie żadnych dokumentów od pojazdu, zaś po sprawdzeniu w policyjnych systemach funkcjonariusze ujawnili również, że nie posiadał on uprawnień do kierowania.

Kierujący ciągnikiem był trzeźwy. Przyznał też, że nie zauważył, aby mężczyzna, któremu chciał pomóc, był pod wpływem alkoholu.

Kierowca hondy został przewieziony do posterunku, gdzie policjanci skontrolowali jego trzeźwość. Stężenie alkoholu w organizmie mężczyzny wynosiło prawie promil. Mężczyzna odpowie za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości oraz za wykroczenia: kierowania bez uprawnień, bez wymaganych dokumentów oraz nieprawidłowo oznakowanym pojazdem holowanym.

Przypominamy, że jeżeli holujemy auto musimy to robić prawidłowo. Osoba znajdująca się w holowanym pojeździe musi być trzeźwa i posiadać uprawnienia do kierowania.  Uszkodzony pojazd powinien mieć umieszczony z tyłu trójkąt ostrzegawczy (lub za tylną szybą), w warunkach ograniczonej widoczności (zmierzch, mgła) włączone przynajmniej światła pozycyjne (NIE AWARYJNEIII) zaś odległość  od auta holującego powinna wynosić od 4 do 6 m. Ważne też, aby linka holownicza była w kolorze biało - czerwonym lub oznaczona czerwoną lub żółtą chorągiewką.

Autor: mł. asp. Justyna Janiak
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony