Gratulacje i słowa uznania od Komendanta Wojewódzkiego dla zwycięzców Kynologicznych Mistrzostw Policji
Komendant Wojewódzki Policji insp. Paweł Spychała pogratulował zwycięstwa i podziękował policjantom za trud, jaki włożyli w przygotowania do Kynologicznych Mistrzostw Policji. Opłaciło się, jak widać, bo nasza drużyna okazała się najlepszą w Polsce!!! Przewodnicy psów, wraz ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi, stanęli na najwyższym stopniu podium po raz pierwszy w historii kujawsko-pomorskiego garnizonu.
XVI Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji odbył się w dniach 5-9 września w Sułkowicach, pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Policji.
Kujawsko-pomorski garnizon reprezentowała drużyna w składzie:
- asp. szt. Dawid Ludkowski – kierownik drużyny KWP w Bydgoszczy,
- st. asp. Marian Auguściński z psem służbowym ISKRA (owczarek belgijski malinois) z KPP w Brodnicy,
- sierż. szt. Tomasz Kozielecki z psem służbowym EDYL (owczarek niemiecki) KPP w Tucholi.
Jak się okazało nasi przedstawiciele okazali się bezkonkurencyjni zostawiając za sobą innych przewodników wraz z psami służbowymi reprezentującymi pozostałe komendy wojewódzkie oraz Komendę Stołeczną Policji.
Ponadto, sierż. szt. Tomasz Kozielecki z psem służbowym EDYL w rywalizacji indywidualnej uplasowali się na II miejscu!!! ISKRA st. asp. Mariana Auguścińskiego po zaciętej i bezpośredniej walce w ostatniej konkurencji nie obroniła "pudła" i tę rywalizację w mistrzostwach zakończyła również na dobrym, ale IV miejscu.
W XVI Kynologicznych Mistrzostwach Policji uczestniczyło 17 drużyn z psami patrolowo-tropiącymi wytresowanymi do działań zarówno w kagańcu, jak i bez kagańca. Podzieleni na 4 grupy przewodnicy wzięli udział w 6 turniejowych konkurencjach.
Większość konkurencji zostało rozegranych na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Jedynie tropienie śladów ludzkich odbyło się w miejscowościach przyległych do ośrodka szkolenia. Najwięcej niespodzianek było podczas wykonywania zadania z przeszukaniem terenu w celu odnalezienia ukrytej osoby. Pies musiał przeszukać ogrodzony metalowym płotem teren oraz zaparkowane tam samochody i w jednym z nich odnaleźć ukrytego, uzbrojonego w niebezpieczne narzędzie pozoranta. Była to bardzo emocjonująca konkurencja zarówno dla psa, jak i przewodnika, z uwagi na miejsce ukrycia pozoranta – 1,5 metra nad ziemią w chłodni wypełnionej różnymi przedmiotami wydającymi dźwięk.
Nagrody dla zwycięzców wręczał obecny w tym dniu Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach. Podczas uroczystości obecni byli również przedstawiciele biur Komendy Głównej Policji, a także służb mundurowych, w tym jednostek szkoleniowych oraz lokalnych władz samorządowych, środowisk naukowych i instytucji współpracujących z Zakładem Kynologii Policyjnej.
Autor: Kamila Ogonowska
Publikacja: Kamila Ogonowska