Wiadomości

Spotkania sołeckie i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa przynoszą efekty

Data publikacji 28.09.2016

Spotkania sołeckie oraz propagowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa przynosi efekty. Dowodem na to, że rozmowy policjantów z lokalną społecznością, a także funkcjonowanie tego nowego narzędzia informacji jest potrzebne są zgłoszenia mieszkańców. Dzięki nim już ograniczono ilość wykroczeń w ruchu drogowym oraz ujawniono miejsca, gdzie spożywa się alkohol, a jest to akurat tam zabronione!

Jak ważne są spotkania ze społeczeństwem świadczy ostatnie spotkanie sołeckie w miejscowości Skórki w powiecie żnińskim, w którym uczestniczył Komendant Komisariatu Policji w Janowcu Wlkp. oraz dzielnicowi. Podczas rozmów z mieszkańcami mundurowi prezentowali również Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i cel jej funkcjonowania. To wtedy też padły prośby ze strony mieszkańców Skórek o monitorowanie drogi przebiegającej przez centrum miejscowości z uwagi na liczne przypadki brawurowej jazdy kierowców, którzy ponadto poruszają się ich zdaniem z prędkością większą niż dopuszczalna.

Następnego dnia (26.09.16) policjanci postanowili sprawdzić, czy wskazany przez mieszkańców tej miejscowości problem faktycznie istnieje. Dlatego do miejscowości Skórki skierowani zostali mundurowi z miernikiem prędkości. Już po kilku minutach okazało się, że rzeczywiście problem istnieje, gdyż niektórzy kierowcy rzeczywiście nie ograniczają prędkości tam, gdzie powinni to robić. Niechlubną rekordzistką była 33-letnia bydgoszczanka, która kierując renault jechała nie 50 km/h, a aż 108 km/h. Wykroczenie, którego dopuściła się ta kierująca skutkowało nie tylko ukaraniem wysokim mandatem i nałożeniem 10 punktów karnych, ale przede wszystkim zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące w związku ze stworzeniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Kontrole w tym miejscu będą prowadzone częściej w celu przypomnienia kierowcom o stosowaniu się do ograniczeń prędkości. Ponadto, więcej patroli będzie kierowanych w miejsca wskazane za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jak ważne jest to swoiste narzędzie informacji świadczą np. zgłoszenia o spożywaniu alkoholu w miejscach niedozwolonych, wybrykach chuligańskich oraz wykroczeniach drogowych. Dzięki temu funkcjonariusze będą mogli skuteczniej zwalczać patologiczne zachowania, a co za tym idzie zwiększać poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.                                   
 

Autor: nadkom. Krzysztof Jaźwiński
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony