Wiadomości

Myślał, że jak okaże zagraniczne prawo jazdy to mu się „upiecze”

Data publikacji 30.09.2016

Do 2 lat więzienia grozi 37-latkowi, który podczas kontroli drogowej chciał ukryć fakt braku uprawnień i okazał policjantom zagraniczne dokumenty. Mundurowi nie dali się zbyć tak łatwo i sprawdzili szczegółowo w systemach. Jak się okazało, mężczyzna stracił uprawnienia, bo przekroczył dozwoloną liczbę punktów karnych.

Wczoraj (29.09.16) o 12:30 żnińscy policjanci podczas patrolowania ulic Żnina zatrzymali do kontroli drogowej osobowe volvo. Powodem tego było popełnione przez 37-letniego kierowcę wykroczenie w ruchu drogowym, polegające na wyprzedzaniu innego pojazdu w miejscu zabroniony. Kontrola ta jednak nie zakończyła się, jak to bywało w podobnych sytuacjach mandatem karnym, bo w jej trakcie 37-latek, który nie posiadał stałego miejsca zamieszkania, okazał policjantom zagraniczne prawo jazdy twierdząc, że mieszka poza granicami kraju i takie tylko posiada. Mundurowi od razu nabrali podejrzeń i szczegółowo sprawdzili go w policyjnych systemach informatycznych. 

Wtedy okazało się, że 37-latek miał wcześniej prawo jazdy, lecz zostało mu ono zatrzymane administracyjnie za przekroczoną dozwoloną liczbę punktów karnych. W związku z tym mężczyzna ten został zatrzymany w celu wyjaśnienia sprawy.

Jeszcze tego samego dnia (29.09.16) kierowca usłyszał zarzuty z art. 180a k.k. Za popełnienie tego przestępstwa grozi mu kara więzienia do lat 2. 37-latkowi policjanci odebrali również samochód, który trafił na parking strzeżony. Mężczyzna odpowie również za za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym. Po wykonaniu czynności decyzją prokuratora został zwolniony.

Autor: nadkom. Krzysztof Jaźwiński
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony