Wiadomości

Sprzedawał na aukcji zabytki archeologiczne

Data publikacji 15.08.2008

Po raz pierwszy policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy prowadzili sprawę przywłaszczenia zabytków archeologicznych i handlu nimi w sieci.

wykopaliskaPo raz pierwszy policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy prowadzili sprawę przywłaszczenia zabytków archeologicznych i handlu nimi w sieci.

Policjanci na ślad 47-letniego bydgoszczanina handlującego zabytkami archeologicznymi wpadli monitorując strony internetowe jednego z portali aukcyjnych. Mężczyzna wystawiał tam na licytację różne przedmioty archeologiczne m.in. groty, spinki, fibule i siekierki kamienne podając, że niektóre z nich są oryginalne. Policjanci w oparciu o przepisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. określające, iż przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo znalezionymi albo pozyskanymi w wyniku badań archeologicznych, stanowią własność Skarbu Państwa, dokonali przeszukania mieszkania kolekcjonera. Po zabezpieczeniu u niego kilku przedmiotów archeologicznych powołano biegłego sądowego z Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie, celem określenia, które z nich zgodnie z przepisami ustawy są zabytkami archeologicznymi. Biegły oszacował, że wśród sześciu przedmiotów nadesłanych do badań dwa są zabytkami archeologicznymi. Zabezpieczone dwie siekierki z krzemienia wołyńskiego, w tym jedna oprawiona w drewniany trzonek (wykonany współcześnie) były powszechnie wykorzystywane w epoce neolitu (V tysiąclecie przed Chrystusem do połowy III tysiąclecia przed Chrystusem) na obszarze dzisiejszej Polski. Zabytki te bez względu na sposób ich odkrycia są własnością Skarbu Państwa. Handel nimi uznawany jest za paserstwo, a posiadanie takich przedmiotów jest przywłaszczeniem, za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. To pierwsza tego typu sprawa w województwie kujawsko-pomorskim, jaką prowadzili policjanci z komendy wojewódzkiej i nadzorujący ją prokurator z prokuratury rejonowej Bydgoszcz-Północ.


Autor: KWPrzecznik1
Publikacja: KWPrzecznik1

Powrót na górę strony