Wiadomości

Policyjne działania na drogach „Listopadowy weekend”

Data publikacji 10.11.2016

Już jutro (10.11.16) kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynają działania pod kryptonimem „Listopadowy weekend”. Akcja potrwa cztery dni tj. do niedzieli. Wzmożone działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze, jak zawsze będą kontrolowali stan trzeźwości kierujących, ale i przestrzeganie przez nich przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym.

Listopadowy weekend, przedłużony ze względu na przypadające w piątek (11.11.16)  Narodowe Święto Niepodległości przez wielu będzie spędzony poza domem. Zwykle w wolne dni wybieramy się w odwiedziny do bliskich czy znajomych, ale też na wycieczki. Zatem na drogach możemy spodziewać się wzmożonego ruchu. Dlatego, już jutro (10.11.16) kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynają działania „Listopadowy weekend”, które potrwają do niedzieli (13.11.16). W ich ramachna wielu drogach województwa policjanci będą również prowadzić akcję „Wideorejestrator”. Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym i ograniczenie zdarzeń drogowych, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym. Każdy przedłużony weekend charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, dlatego też na drogach spodziewać się należy większej ilości patroli ruchu drogowego. Policjanci będą:

- ujawniać i eliminować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu,
- reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie,
- sprawdzać prawidłowość przewożenia w pojeździe pasażerów, korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa, przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa oraz zgodność ilości pasażerów z liczbą, jaka została określona w dowodzie rejestracyjnym,
- kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,
- zwracać uwagę na prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.                                           

W czasie pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku na drogach kujawsko-pomorskiego doszło do 840 wypadków, w których zginęły 142 osoby, a 929 zostało rannych. Policjanci odnotowali także ponad 20 tys. kolizji. Funkcjonariusze zatrzymali ponad 5 tysiący pijanych kierowców.  

Działania "Listopadowy weekend" rozpoczną się jutro (10.11.16) o 6.00, a zakończą w niedzielę (13.11.16) o 22:00, natomiast akcję "Wideorejestrator" mundurowi prowadzić będą jutro (10.11.16) w godzinach 14:00-22:00.

Pamietajmy również o ZAKAZACH W RUCHU DROGOWYM W DNIU NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2013 r., poz. 839 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju":

data od godziny do godziny   uwagi
10 listopada 2016r. 18:00 22:00 dzień poprzedzający
11 listopada 2016r. 08:00 22:00 Narodowe Święto Niepodległości

 

 

Autor: podkom. Joanna Karpińska
Publikacja: st. post. Szymon Tworowski

Nagranie audio Plik MP3 - podinsp. Monika Chlebicz

Pobierz plik Plik MP3 - podinsp. Monika Chlebicz (format mp3 - rozmiar 1.98 MB)

Powrót na górę strony