Wiadomości

Policjanci nie zapominają o sprawach z przeszłości

Data publikacji 10.11.2016

Policjanci z Torunia ustalili sprawcę napadu dzięki wykorzystaniu nowoczesnej techniki. 37- latek z Bydgoskiego Przedmieścia dokonał rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia w 2010 roku. Śledczy właśnie ogłosili mu zarzut dokonanego przestępstwa w warunkach recydywy za co grozi mu od 3 do 15 lat więzienia.

We wtorek (8.11.2016r.) policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu doprowadzili do Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum Zachód  ustalonego dzięki wykorzystaniu nowoczesnej techniki i  rejestracji w światowych systemach baz danych policji. 

Do przestępstwa doszło 26 października 2010 roku. Na pokrzywdzonego, przebywającego na swojej działce w okolicy Bydgoskiego Przedmieścia, napadło dwóch mężczyzn. Sprawcy zagrozili mężczyźnie użyciem noża i zabrali mu wiele rzeczy wartych kilka tysięcy złotych. Były wśród nich m.in. dokumenty tożsamości, dowody rejestracyjne od kilku pojazdów, telefon komórkowy, zegarek, radio CB, nawigacja i karty płatnicze. Oprócz tego sprawcy dokonali uszkodzenia samochodu ford escort poprzez wybicie szyb  w drzwiach przednich i tylnych. Wówczas  jeden z nich się skaleczył. Wtedy nie ustalono, kto mógł tego dokonać. 
Policjanci wiele miesięcy poświęcili na zbieranie i analizowanie dowodów w tej sprawie. W pewnym momencie możliwości wykrywcze się skończyły. Na tamtym etapie koniecznym było umorzenie postępowania wobec niewykrycia sprawców. Wcześniej jednak toruńscy śledczy zarejestrowali ślady odnalezione i zabezpieczone na miejscu tego zdarzenia w policyjnych bazach danych.  
Po pewnym czasie funkcjonariusze otrzymali sygnał, że zabezpieczony przez nich ślad wskazuje na to, że jednym ze sprawców tego napadu jest mężczyzna, który dokonał w 2015 roku włamania do samochodu na terenie Niemiec. Niemieccy śledczy zarejestrowali go w policyjnej bazie danych DNA. Dzięki temu zidentyfikowano przestępcę. 

Po otrzymaniu sygnału z Niemiec policjanci z Torunia podjęli postępowanie na nowo i  pobrali od 37- letniego mieszkańca Bydgoskiego Przedmieścia materiał porównawczy do badań i powołali biegłego z zakresu genetyki. Ten odpowiedział jednoznacznie, że zabezpieczony w październiku 2010 roku ślad biologiczny pochodzi dokładnie od wytypowanej osoby. 
We wtorek (8.11.2016r.) z aresztu śledczego, gdzie 37-latek odbywał karę pozbawienia wolności, pojechali policjanci, którzy doprowadzili go do Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum Zachód. Tam  od prokuratora mężczyzna usłyszał zarzut dokonania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, w warunkach powrotu do przestępstwa czyli tzw. recydywy. Oskarżyciel złożył wniosek o tymczasowe aresztowanie mężczyzny. 
Sąd po zapoznaniu się z całością materiału zgromadzonego przez śledczych zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie do tej sprawy na okres trzech miesięcy.  Grozi mu teraz od 3 do 15 lat więzienia.  


 

Autor: podinsp. Wioletta Dąbrowska
Publikacja: asp. Piotr Duziak

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.23 MB)

Powrót na górę strony