Wiadomości

O cyberprzemocy już od najmłodszych lat

Data publikacji 21.11.2016

Cyberprzemocy może doświadczać każdy kto korzysta z internetu. Z tej racji,że ówcześnie korzystają z niego dzieciaki już od najmłodszych lat jest potrzeba uświadomienia. Taki też był cel wizyty sierż. Aleksandra Praduna z włocławskiej policji u uczniów Zespołu Szkół Katolickich. Wszystko po to, aby użytkownik nie wystąpił w roli sprawcy czy osoby pokrzywdzonej.

W związku z tym, że już od najmłodszych lat dzieci korzystają z internetu zasadnym jest organizowanie spotkań na temat cyberprzemocy już wśród uczniów szkół podstawowych. W związku z tym sierż. Aleksander Pradun zajmujący się na co dzień prewencją kryminalną odwiedził Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku, gdzie wraz z czwartoklasistami porozmawiał na temat tego problemu. 

Temat nie jest łatwy, a dotyczy współczesnych form przestępczości. Jednak dzieci, mające kontakt z tym co oferują nowoczesne technologie, mimo młodego wieku już mają dużo do powiedzenia z autopsji. Wizyta mundurowego, dotykając różnych aspektów związanych z zagadnieniem, głównie miała na celu wskazanie jak w bezpieczny sposób korzystać z internetu, jakie najmłodsi mają prawa i jakich zasad powinni przestrzegać. Policjant omówił pojęcie przemocy z wykorzystaniem mediów elektronicznych, podkreślił, że takie zachowania jak: wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w internecie czy przy użyciu telefonu wyczerpuje znamiona cyberprzestępczości. Mowa była o robieniu zdjęć, nagrywaniu filmów bez zgody danej osoby, o zamieszczanych treściach, które mają charakter obrażający, o podszywaniu się pod kogoś w sieci, włamywaniu się na konta pocztowe, komunikatory, serwisy społecznościowe, hejtowaniu, skłanianiu kogoś do ujawniania obraźliwych informacji.
Opis działania potencjalnego cyberprzestępcy, jego cechy charakterystyczne, przedstawione dzieciom przez policjanta, miały na celu umożliwić trafniejsze jego zweryfikowanie ppodczas ewentualnego z nim kontaktu.

Funkcjonariusz podkreślił, że internet zapewnia tylko pozorną anonimowość. Otwarty na dyskusję z dziećmi, które swoimi przykładami, doświadczeniami, utwierdziły w słuszności poruszania tematu, wskazywał, jak minimalizować ryzyko stania się ofiarą cyberprzemocy.  Poprzez takie wskazówki jak: niepożyczanie telefonu, nierejestrowanie się w serwisach, na które jest się za młodym, zapewnianie swoim profilom statusu prywatny, ochronę haseł, uważne czytanie regulaminów dot. portali społecznościowych  pokazał, że można uniknąć niepożądanych skutków.

Podsumowując należy podkreślić, że najważniejsze jest by korzystać z internetu w sposób pożyteczny dla samych siebie oraz innych. 

Autor: Lidia Popielińska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 8.23 MB)

Powrót na górę strony