Dobry a zły dotyk. Dzieci uczyły się go rozróżniać
Zapoznanie dzieci z rodzajami dotyku, nauczenie ich rozróżniania dobrego i złego dotyku w różnych sytuacjach życiowych to główne założenia realizowanego przez bydgoskich policjantów programu skierowanego do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych.
Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy wspólnie ze studentami koła naukowego Wydziału Psychologii UKW w Bydgoszczy kontynuują cykl zajęć nt. "Bezpieczne Otoczenie".
Program, w ramach którego są realizowane skierowany jest do przedszkolaków oraz dzieci z początkowych klas szkoły podstawowej. Tego typu zajęcia mają one na celu zapoznanie dzieci z rodzajami dotyku i nauczenie ich rozróżniania dotyku w różnych sytuacjach życiowych. W szczególny sposób dzieci zostają wyczulone na dotyk potajemny, o którym rzadko się rozmawia, a z którym mogą się w życiu zetknąć.
Podczas spotkań dzieci zapoznają się z różnymi sposobami reagowania na dotyk potajemny oraz zostają wyczulone na to, że należy o nim powiadomić osobę dorosłą. Dzieci odgrywają scenki będące przykładami reagowania w sytuacjach, gdy ktoś obcy nakłania do tego, aby z nim gdzieś pójść. W ostatniej części zajęć dzieci zapoznają się z pojęciami dobrej i złej tajemnicy. Na koniec mają możliwość narysowania na kartkach swoich tajemnic.
Pierwsze zajęcia odbyły się w Przedszkolu nr 43 przy ul. Powalisza, w Przedszkolu nr 66 oraz Przedszkolu nr 80 przy ul. Pomorskiej w Bydgoszczy. To jednak nie koniec. Następne placówki oświatowe, gdzie program będzie zrealizowany to Szkoła Podstawowa nr 64 w Bydgoszczy przy ul. Sardynkowej (25.11.2016) oraz Szkoła Podstawowa nr 40 przy ul. Puszczykowej w Bydgoszczy (28.11.2016).
Program „Bezpieczne Otoczenie” prowadzony jest przez Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji przy współpracy ze studentami koła naukowego Wydziału Psychologii UKW w Bydgoszczy pod przewodnictwem dr Marty Kosiol.
Autor: Monika Karska Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: podkom. Przemysław Słomski