Wiadomości

Akcja „Pieszy” w powiecie żnińskim

Data publikacji 23.11.2016

Od dwóch dni policjanci z powiatu żnińskiego prowadzą policyjne działania ukierunkowane na ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów. Podczas akcji mundurowi w przypadkach niezgodnych z prawem pouczają, a przy okazji rozdają odblaskowe kamizelki. Dzisiaj kolejny dzień działań.

Każdego dnia na drogach ginie kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostaje rannych. Znaczny procent wśród ofiar stanowią piesi i rowerzyści. Statystyki pokazują, że głównymi przyczynami tego stanu rzeczy są nieznajomość podstawowych przepisów prawa, a w szczególności brak wymaganego oświetlenia jednośladów oraz warunki atmosferyczne i pora nocna, które powodują, że pieszy staje się niewidoczny dla zmotoryzowanych.

W związku z tym żnińscy policjanci, podobnie, jak w całym województwie,  wychodząc naprzeciw zagrożeniom prowadzą działania pod nazwą „Pieszy”. Mają one charakter prewencyjno–informacyjny, których celem jest uświadomienie pieszym, a także rowerzystom zagrożeń wynikających z braku oświetlenia przy jednośladach i poruszania się poboczem drogi w porze wieczorowo-nocnej. Podczas działań policjanci w przypadkach niezgodnych z prawem pouczają pieszych i rowerzystów, przekazując jednocześnie kamizelkę odblaskową. W szczególnych przypadkach zmuszeni są jednak do stosowania bardziej restrykcyjnych metod tzn. ukarania mandatem.
Dzisiaj (23.11.16) kolejny dzień tej akcji, która będzie powtarzana cyklicznie.

Dotychczas w akcji udział wzięło już ponad 60 policjantów. Efektem dwudniowej akcji jest to, że w całym powiecie nie doszło do żadnego wypadku i kolizji z udziałem pieszego lub rowerzysty.

Autor: nadkom. Krzysztof Jaźwiński
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony