Wiadomości

Bezpieczny START z policjantami w Solcu Kujawskim

Data publikacji 25.11.2016

Po raz drugi w tym roku szkolnym policjanci z Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy przeprowadzili prelekcje w ramach realizacji programu „Bezpieczny START". Uczestnikami spotkania byli gimnazjaliści klas trzecich Gimnazjum nr 2 w Solcu Kujawskim.

W Gimnazjum nr 2 w Solcu Kujawskim odbyły się prelekcje w ramach programu "Bezpieczny START". Program opracowany przez policjantów z Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy skierowany do uczniów gimnazjów i szkół średnich oraz opiekunów młodych kierowców, którzy w myśl przepisów odpowiedzialni są za udostępnianie pojazdów osobom trzecim.

Celem programu jest:                    

  • przekazanie wiedzy z zakresu ruchu drogowego w tym zmian w przepisach o ruchu pieszych i kierujących,
  • wskazanie zagrożeń płynących ze spożywania alkoholu i środków odurzających podczas kierowania pojazdami, w tym odpowiedzialność karna,
  • wdrożenie zagadnień prewencyjnych mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego,
  • promowanie odpowiedzialnych zachowań młodych kierowców i umiejętności przewidywania,
  • przeciwdziałanie tragicznym skutkom zdarzeń drogowych.

W ramach spotkania młodzi ludzie, którzy już niebawem zdobędą uprawnienia do kierowania samochodem, wysłuchali prelekcji mł.asp. Szymona Porażyńskiego na temat zagrożeń w ruchu drogowym. Policjant omawiając ten temat, ku przestrodze zaprezentował zdjęcia wypadków w naszym mieście oraz powiecie, by zapobiegać lekkomyślności oraz brawurze na drodze.

Pani Joanna Bińkowska terapeutka z Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA omówiła wpływ środków odurzających (alkoholu, narkotyków) na percepcję kierowcy. W wizualizacji problemu, jakim jest niewątpliwie siadanie kierowców za kółkiem pod wpływem środków psychoaktywnych, pomogły "alkogogle". Młodzi ludzie "na trzeźwo" zobaczyli i poczuli, jak mózg oraz percepcja wzrokowa i fizyczna nie są w stanie normalnie funkcjonować po spożyciu alkoholu.

Podczas prelekcji nie zabrakło również tematyki pierwszej pomocy przedmedycznej podczas wypadków drogowych, którą przybliżyła Katarzyna Leńska ratownik Medyczny Auxilium-Med Koronowo.

Młodzież zadawała również pytania dotyczące tematyki uzależnień oraz przepisów Ruchu Drogowego. Niewątpliwie takie spotkania z młodymi ludźmi są doskonałymi działaniami profilaktycznymi.

Autor: Monika Karska Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: podkom. Przemysław Słomski

Powrót na górę strony