Debata społeczna pod hasłem „Substancje psychoaktywne - niebezpieczna droga”
W Zespole Szkół nr 4 w Nadrożu, pow. rypiński, odbyła się debata społeczna zorganizowana przez rypińskich policjantów. Tematem przewodnim była szkodliwość narkotyków i dopalaczy. Spotkanie pod nazwą „Substancje psychoaktywne - niebezpieczna droga” zostało zorganizowane przy współudziale Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
W piątek (2.12.16) w Zespole Szkół nr 4 w Nadrożu, pow. rypiński, odbyła się debata społeczna pod hasłem: „Substancje psychoaktywne - niebezpieczna droga”. Założeniem, zorganizowanej przez rypińską policję debaty, było podniesienie świadomości społecznej w zakresie zagrożeń, jakie niosą ze sobą m.in. narkotyki i dopalacze.
Na spotkanie przybyli Komendant Powiatowy Policji w Rypinie mł. insp. Paweł Cichacki, Pierwszy Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Rypinie podinsp. Mirosław Dąbrowski, Naczelnik Wydziału Kryminalnego podinsp. Izabela Paw oraz p.o. Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego podinsp. Wiesław Smulski, a także przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rypinie, pani Elżbieta Turowska.
Debata rozpoczęła się od przedstawienia krótkiej prezentacji na temat danych statystycznych dotyczących przestępczości narkotykowej w powiecie rypińskim. Zagadnienia te przedstawiła Naczelnik Wydziału Kryminalnego.
Następnie przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rypinie wygłosiła prelekcję na temat wpływu narkotyków na organizm człowieka, przedstawiła objawy oraz skutki zażywania substancji psychoaktywnych. Opowiedziała również o mechanizmach i czynnikach doprowadzających do uzależnienia, a także gdzie szukać w takich wypadkach pomocy.
Przedstawiciele policji przedstawili zakres odpowiedzialności karnej wynikającej z naruszenia przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dotyczącej zarówno osób dorosłych, jak i nieletnich. Następnie był czas na zadawanie pytań i dyskusję.
Na zakończenie p.o. naczelnika wydziału prewencji i ruchu drogowego poinformował uczestników o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji "Moja Komenda" i zachęcił do korzystania z tych nowinek policyjnych. Tego typu spotkania umożliwiają zarówno Policji, jak również innym instytucjom wypracowanie wspólnych skutecznych metod eliminowania zagrożeń i problemów na rzecz poprawy naszego bezpieczeństwa.
Autor: asp. Dorota Rupińska
Publikacja: Kamila Ogonowska