Prezydent Bydgoszczy i Komendant podziękowali za wzorową postawę
Dwoje bydgoszczan, którzy wykazali się postawą godną naśladowania spotkało się z Prezydentem Miasta Bydgoszczy i Komendantem Miejskim Policji w Bydgoszczy. Pasażerka i motorniczy tramwaju odebrali z rąk insp. Sławomira Kosińskiego list z podziękowaniami i gratulacjami, a także drobny upominek. Były również słowa uznania i serdeczne życzenia.
Dzisiaj przed południem (07.12.2016) w Urzędzie Miejskim w Bydgoszczy odbyło się niecodzienne spotkanie. Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Komendant Miejski Policji w Bydgoszczy insp. Sławomir Kosiński złożyli gratulacje dwóm bydgoszczanom, za godną naśladowania postawę. Odwaga i zdecydowana reakcja pasażerki tramwaju oraz motorniczego pozwoliła na zatrzymanie dwóch mężczyzn podejrzanych o znieważenie, groźby i używanie przemocy na tle narodowościowym, wobec obcokrajowców studiujących w Bydgoszczy.
Szef bydgoskich policjantów podkreślił również jak ważne jest, abyśmy reagowali w sytuacjach, gdy jesteśmy świadkami łamania prawa. W podziękowaniu za właściwe zachowanie Komendant przekazał im drobny upominek.
Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w miniony czwartek (01.12.2016) wieczorem w centrum Bydgoszczy. Wówczas policjanci otrzymali zgłoszenie o zajściu w tramwaju. Policjanci wezwani na interwencje ustalili, że grupa sześciorga studentów (pięciu obywateli Turcji i obywatel Bułgarii) została zaczepiona przez trzech mężczyzn.
Obcokrajowcy, zostali znieważeni, mężczyźni używali wobec nich słów wulgarnych i obraźliwych na tle narodowościowym. Doszło także do rękoczynów, ale żadna z osób nie musiała korzystać z pomocy lekarskiej. Podczas incydentu w tramwaju na miejsce świadkowie wezwali patrol, a motorniczy tramwaju widząc, co się dzieje zatrzymał pojazd pomiędzy przystankami, uniemożliwiając sprawcom jego opuszczenie. Po przyjeździe na miejsce patrolu, policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 26, 27 i 32 lata. Wszyscy byli nietrzeźwi i trafili do policyjnego aresztu.
Podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące stosowania przemocy i gróźb, a także publicznego znieważenia grupy osób z powodu przynależności narodowej (art.119 w zw. z art. 257 kodeksu karnego). Za te przestępstwa grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.
Fot: Urząd Miasta Bydgoszczy
Autor: podkom. Przemysław Słomski
Publikacja: podkom. Przemysław Słomski