Wiadomości

Świeccy policjanci rozdają odblaski

Data publikacji 09.12.2016

Świeccy policjanci po raz kolejny w trakcie pełnionych służb prowadzą wzmożone działania z uwagą na pieszych. Aby byli bardziej widoczni mundurowi obdarowywali ich odblaskami. Funkcjonariusze mają do rozdania blisko 1000 takich elementów. Połowę z nich sfinansował samorząd.

Mundurowi ze świeckiej komendy szczególną uwagę zwracają na niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi. W trakcie pełnionych służb rozdawali im odblaski, aby byli bardziej widoczni i zarazem bezpieczni. W najbliższych dniach do napotkanych przez policjantów mieszkańców powiatu trafi 1000 tego typu elementów. Połowa z nich została zakupiona dzięki wsparciu finansowemu władz samorządowych.

Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. To problem zwłaszcza w terenie niezabudowanym, nieoświetlonym, gdzie piesi poruszają się skrajem pasa ruchu. Warto podkreślić, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Ta dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu w odpowiednim momencie.

Elementy odblaskowe, bez względu na formę lub kolor, zwiększają szansę pieszego i rowerzysty na uniknięcie potrącenia. Pamiętajmy, powinny być one umieszczone w taki sposób, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

Świeccy mundurowi nieustannie prowadzą działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Ich elementami są zarówno spotkania z dziećmi i młodzieżą w ramach zajęć szkolnych, jak i czynności kontrolno-prewencyjne.

Pamiętaj o odblaskach! Myślenie: „skoro my widzimy samochód – on widzi nas” jest błędne i może mieć fatalne konsekwencje. Odblaski w realny sposób przekładają się na bezpieczeństwo idących poboczem: kierowcy widzą pieszego z migoczącymi elementami nawet z odległości 150 m i dzięki temu mają czas na reakcję.

Autor: mł. asp. Marcin Pawlak
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony