Wiadomości

Nie bądźmy obojętni na przemoc!!!

Data publikacji 12.12.2016

Policja uczula, aby mieć świadomość tego, że przemoc domowa to nie czyjaś prywatna sprawa. To przestępstwo, na które powinniśmy być szczególnie wyczuleni, zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy ona dzieci. Nie bójmy się reagować, a przede wszystkim o swoich podejrzeniach zaalarmujmy odpowiednie służby!

Otaczający nas świat nie zawsze jest dobry. Cierpią w nim często dzieci, o czym dowiadujemy się z licznych doniesień medialnych. To za sprawą krzywdy fizycznej, czy psychicznej, których autorem są dorośli. Dziecko, szczególnie to małe, nie poskarży się, „nie pochwali”, bo nie umie, nie wie, ale też często wstydzi się o tym mówić. Dlatego każdy, kto ma wiedzę lub podejrzenie krzywdzenia dziecka, powinien fakt ten zgłosić właściwym służbom i organom, w tym Policji. Nie wolno godzić się na to, że za ścianą mieszkania dzieje się ludzki dramat. Reagujmy!

Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę siły działanie skierowane przeciw członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste powodujące cierpienie i szkody. Jest to przestępstwo ścigane przez prawo. Kodeks Karny zawiera rozdział dotyczący przestępstw przeciwko rodzinie i opiece. Jednym z przestępstw jest opisane art. 207 znęcanie się nad rodziną. Zgodnie z tym artykułem, w przypadku uznania sprawcy winnym znęcania się nad osobą bliską, może zostać orzeczona kara do 5 lat więzienia lub nawet 10, gdy sprawca był szczególnie okrutny.

Policjant jest zazwyczaj pierwszą osobą wzywaną w sytuacji przemocy w rodzinie. Pierwotną informację jednak o tym, że coś złego może dziać się w domu ma: rodzina, sąsiedzi, szkoła, znajomi. Dlatego, reagujmy i bądźmy wrażliwi na krzywdę innych. Powiadomienie instytucji i służb uruchamia działania, które zmierzają do natychmiastowej pomocy osobie krzywdzonej oraz do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawcy przemocy.

STOP PRZEMOCY W RODZINIE - informator

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony