Wiadomości

Nakielscy policjanci zorganizowali debatę społeczną

Data publikacji 13.12.2016

O bezpieczeństwie w ruchu drogowym na terenie gminy Szubin, Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz programie „Dzielnicowy bliżej nas” rozmawiali nakielscy i szubińscy policjanci z gośćmi zaproszonymi przez mundurowych na debatę społeczną. Udział w niej wzięli uczniowie, sołtysi sołectw gminy Szubin oraz członkowie klubu seniora.

Wczoraj (12.12.16r.) w Liceum Ogólnokształcącym w Szubinie policjanci z komendy powiatowej w Nakle oraz szubińskiego komisariatu zorganizowali debatę społeczną. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono uczniów szkół ponadgimnazjalnych działających na terenie Szubina, sołtysów sołectw w szubińskiej gminie oraz członków klubu seniora. Debatę otworzył p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Nakle nad Notecią, insp. Krzysztof Bodziński, zasiadający również w gronie eksperckim, które odpowiadało na liczne pytania zaproszonych gości. Oprócz komendanta i policjantów w rolę eksperta wcielił się także przedstawiciel szubińskiego urzędu miejskiego, odpowiedzialny w ratuszu m.in.: za infrastrukturę drogową.

Podczas debaty poruszono trzy główne kwestie: bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie gminy Szubin, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz programu „Dzielnicowy bliżej nas”.

Pierwsze z tych zagadnień omówił asp. szt. Jan Poźniak, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Nakle. Mowa była m.in.: o stanie etatowym komórki ruchu drogowego, statystyce zdarzeń drogowych, zaistniałych na terenie szubińskiej gminy, przyczynach zdarzeń drogowych oraz działaniach, jakie prowadzi policja na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Następnie, podinsp. Kazimierz Żuchowski, Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Nakle omówił założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i przedstawił film instruktażowy prezentujący, jak należy posługiwać się tym narzędziem i omówił zgłoszenia, które zostały na mapę wprowadzone, a dotyczące terenu gminy Szubin.

W dalszej części głos zabrał Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Szubinie, nadkom. Grzegorz Cieślak, który omówił pracę dzielnicowych, zmiany w przepisach, które mówią o pracy tych funkcjonariuszy, a także przedstawił założenia realizowanego programu pn.: „Dzielnicowy bliżej nas”. Uczestnikom debaty zostały też przedstawione sylwetki dzielnicowych oraz podległe im rejony służbowe. Każdy dostał ulotkę zawierającą informacje o poszczególnych dzielnicowych, z opisem wszelkich danych kontaktowych oraz przydzielonymi rejonami.  Uczestnicy debaty zostali także poinformowani o aplikacji „Moja Komenda”, za pośrednictwem której w bardzo szybki i łatwy sposób mogą pozyskać informacje potrzebne im do kontaktu z dzielnicowym.  

Po zakończeniu części prowadzonej przez policjantów, pomiędzy uczestnikami debaty wywiązały się dyskusje i pojawiło szereg pytań do prowadzących. Pytano m.in.: o interpretację wybranych przepisów drogowych, o infrastrukturę drogową, funkcjonowanie numeru 112, uprawnienia policji podczas kontroli drogowych, sprawach, z którymi można zwrócić się do dzielnicowego.  

Na zakończenie debaty uczestnicy wypełnili ankietę podsumowującą przedsięwzięcie.

Autor: mł. asp. Justyna Andrzejewska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony