Wiadomości

„Bezpieczny pieszy” na drogach powiatu radziejowskiego

Data publikacji 15.12.2016

Policjanci z radziejowskiej komendy włączyli się w akcję na drogach pn. „Bezpieczny pieszy”. Wzmożone działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa właśnie tym niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Mundurowi rozdawali elementy odblaskowe w celu poprawy ich widoczności.

Od środy (14.12.16) do piątku (16.12.16) radziejowscy policjanci prowadzą akcję „Bezpieczny pieszy”. Ma ona na celu przede wszystkim zapewnienie im bezpieczeństwa. W tym czasie policjanci będą kładli szczególny nacisk na wykroczenia popełniane przez pieszych i przez kierujących – związane z ruchem pieszych. Zwrócą szczególną uwagę na przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, przebieganie przez jezdnię, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, znajdującemu się na przejściu, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, itp.

Podczas działań mundurowi przekazują pieszym i rowerzystom elementy odblaskowe w celu poprawy ich widoczności. Odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób niezagrażający jej bezpieczeństwu.

Pieszy poruszający po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20 metrów. Jest to niejednokrotnie zbyt mała odległość, aby kierujący miał czas na reakcję, czego następstwem są zdarzenia drogowe skutkujące często śmiercią pieszego.

Autor: asp. szt. Marcin Krasucki
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony