Wiadomości

Policjanci ze Świecia sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni

Data publikacji 10.01.2017

Tegoroczna zima kazała na siebie długo czekać, jednak teraz daje się wszystkim we znaki. Prognozy meteorologiczne zapowiadają kolejne spadki temperatur, które są szczególnie uciążliwe, a mogą okazać się śmiertelne dla osób bezdomnych, mieszkających w trudnych warunkach i nietrzeźwych.

Świeccy policjanci, jak co roku zimą, sprawdzają miejsca, w których przebywają bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki, piwnice i strychy starych kamienic. Bezdomni, aby się rozgrzać, bardzo często w takich miejscach rozpalają ogniska - bywa to bardzo niebezpieczne. Zima to najtrudniejsza dla tych osób pora roku.

W tym okresie świeccy policjanci sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne narażone na wychłodzenie lub zamarznięcie. Funkcjonariusze proponują im przewiezienie do ośrodków, gdzie będą mogli zjeść ciepły posiłek i przenocować. Ponadto, informują, gdzie znajdują się jadłodajnie oraz schroniska. Nie tylko osoby bezdomne są narażone na wychłodzenie lub zamarznięcie. Jeżeli wiemy o osobach w podeszłym wieku, samotnych, niepełnosprawnych, mieszkających w pomieszczeniach nieogrzewanych sprawdźmy czy nie potrzebują naszej pomocy. W sytuacjach zagrożenia ich życia lub zdrowia poinformujmy odpowiednie służby: ośrodki pomocy społecznej, policję lub straż miejską. Nie bądźmy wobec nich obojętni. Pamiętajmy, że nasza reakcja może uratować komuś życie. W tym czasie nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować pomocy.

Wykaz schronisk, ogrzewalni oraz jadłodajni na terenie powiatu świeckiego:

Schronisko dla Bezdomnych - ul. Ogrodowa 9b 86-100 Świecie
Jadłodajnia Caritas – ul. Ks. St. Krausego 2 86-100 Świecie
Bar „Kajtek” – ul. Mały Rynek 4 86-100 Świecie  
Jadłodajnia – ul. Pod Murami 2a 86-170 Nowe
Ogrzewalnia dla Osób Bezdomnych – ul. Tylna 1, 86-170 Nowe

Autor: sierż. szt. Joanna Tarkowska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony