Wiadomości

Tucholscy policjanci szkolili księży

Data publikacji 10.01.2017

W poniedziałkowe przedpołudnie, w ramach działalności profilaktycznej, w Komendzie Powiatowej Policji w Tucholi odbyło się spotkanie z duchownymi z terenu powiatu. Policjanci podczas wizyty gości przybliżyli im m.in. zagrożenia mogące pojawić się podczas uroczystości kościelnych. Zdobyta wiedza z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa, zarówno duchownych, jak i osób uczestniczących w zgromadzeniach o charakterze religijnym.

W poniedziałkowym (9.01.17) spotkaniu wzięli udział  księża z parafii na terenie powiatu tucholskiego. Podczas szkolenia policjanci przybliżyli przedstawicielom stanu duchownego takie zagadnienia jak: zagrożenia mogące wystąpić podczas organizacji uroczystości kościelnych, zasady postępowania w przypadku podejrzenia zagrożeń o charakterze terrorystycznym, czy sposoby zabezpieczenia dóbr kultury pozostających na wyposażeniu parafii.

Funkcjonariusze przytoczyli też przykłady najczęstszych przestępstw popełnianych na szkodę osób duchownych oraz omówili środki ostrożności i pożądane zachowania pomagające unikać wybranych zagrożeń. Ponadto, księża mogli dowiedzieć się więcej na temat przetwarzania danych osobowych związanych z dokumentacją parafialną, bezpieczeństwa w trakcie korzystania ze środków komunikacji elektronicznej oraz zagadnień związanych z bezpieczeństwem osób starszych.  

Zdobyta w ten sposób wiedza, z pewnością przełoży się nie tylko na większą świadomość zagrożeń, z którymi mogą mieć do czynienia osoby duchowne podczas codziennej posługi, ale także na wzrost bezpieczeństwa osób biorących udział w uroczystościach religijnych. Było to pierwsze tego typu szkolenie, którego inicjatorem była Policja.

Autor: mł. asp. Justyna Janiak
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony