Mundurowi w powiecie żnińskim kontrolują miejsca pobytu bezdomnych
Okres jesienno-zimowy to czas, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu, nie bądźmy obojętni i alarmujmy policę. Takie zgłoszenia są natychmiast sprawdzane.
Jak co roku w okresie zimowym policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Są to głownie ogródki działkowe, pustostany, altany, opuszczone strychy, czy piwnice. Mundurowi oferują swoją pomoc. Informują takie osoby o możliwości skorzystania z noclegowni, gdzie jest ciepło i panują cywilizowane warunki. Można również zjeść ciepły posiłek. Osobom bezdomnym proponowane jest przewiezienie do takich placówek. Niestety, często nie chcą one z tego korzystać. Wówczas pozostaje jedynie informowanie, które instytucje gotowe są nieść pomoc, a są to: noclegownie, jadłodajnie oraz punkty udzielania pomocy medycznej, finansowej, rzeczowej czy prawnej.
Pamiętajmy, My też możemy pomóc. Nie przechodźmy zatem obojętnie obok nietrzeźwych, którzy wymagają szczególnej pomocy. Również osoby starsze czy samotne narażone są na wychłodzenie organizmu, jeśli z różnych powodów nie radzą sobie z codziennymi czynnościami, jak np. z rozpaleniem w piecu. Jeżeli w naszej okolicy mieszka starsza albo samotna osoba warto zapytać, czy nie potrzebuje naszej pomocy.
Policja współpracuje w tym zakresie z różnymi służbami i instytucjami. Na początku tego tygodnia policjanci w gminie Barcin przeprowadzili wspólne działania z pracownikami socjalnymi z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Barcinie oraz tamtejszą strażą miejską. Kontrolowali miejsca pobytu bezdomnych i życiowo nieporadnych osób. Sprawdzali, czy posiadają opał, oferowali pomoc. Podczas wizyt wręczali ciepłe koce, rękawiczki, skarpety, jak również częstowali kanapkami oraz ciepłą herbatą. Żadna z kontrolowanych osób nie skorzystała z możliwości przewiezienia jej do schroniska dla bezdomnych.
Podobne kontrole przeprowadził także dzielnicowy w gminie Gąsawa wspólnie z pracownikiem tamtejszego GOPS-u. W rezultacie tych działań również żaden bezdomny nie skorzystał z oferowanej pomocy.
Jednak pamiętajmy, aby dotrzeć do wszystkich potrzebujących pomocy niezbędna jest reakcja każdego z nas. Dlatego apelujemy, nie pozostawaj obojętny. Jeżeli zaobserwujesz sytuację wskazującą na zagrożenie życia poinformuj policję. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 997.
Wykaz instytucji pomocowych w powiecie żnińskim:
- punkt wydawania posiłków przy MGOPS, ul. Strzelecka 8 w Janowcu Wielkopolskim
- stołówka PCK w Żninie, ul. Aliantów 10
Autor: sierż. sztab. Wioleta Burzych
Publikacja: Kamila Ogonowska