Wiadomości

Bezpieczna droga dziecka do szkoły

Data publikacji 06.09.2008

Pierwszego września setki tysięcy dzieci i młodzieży wyruszą w drogę do szkoły. Najmłodszych odprowadzą rodzice lub opiekunowie aby zadbać o ich bezpieczeństwo. Dzieci z terenów podmiejskich będą musiały przebyć tę drogę środkami ...

Bezpieczeństwo dziecka jest naszym wspólnym dobrem. Kroniki policyjne odnotowują szereg wydarzeń z udziałem dzieci.

Pierwszego września setki tysięcy dzieci i młodzieży wyruszą w drogę do szkoły. Najmłodszych odprowadzą rodzice lub opiekunowie aby zadbać o ich bezpieczeństwo. Dzieci z terenów podmiejskich będą musiały przebyć tę drogę środkami lokomocji. Dla wielu młodych ludzi jest to wielkie przeżycie, gdyż wiąże się z rozpoczęciem nauki w nowej szkole. To także szczególny dzień dla pierwszoklasistów, którzy po raz pierwszy zasiądą w ławach szkolnych.

Letni wypoczynek przyniósł mnóstwo wrażeń i nowych doznań. Wypoczęci, ale i rozmarzeni bardzo często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i o zagrożeniach czyhających na nich każdego dnia.

Zapewnienie bezpieczeństwa w tym szczególnym okresie jest jednym z priorytetowych zadań przed którym staje nie tylko Policja, ale także liczne organizacje i instytucje mające na celu dobro dziecka. Jak co roku policjanci naszego województwa podejmą działania związane z bezpieczeństwem najmłodszych w drodze do i ze szkoły. Będą kontrolować stan trzeźwości kierowców przewożących dzieci do szkół. Policyjne patrole, monitorować będą także tereny przyszkolne, ze szczególnym zwróceniem uwagi na prawidłowe ustawienie znaków drogowych oraz sygnalizatory świetlne.

Pragniemy zwrócić się ze szczególną prośbą do rodziców: Przejdźcie razem z dzieckiem drogę do jego szkoły i spróbujcie wcielić się w różne role; pieszego, rowerzysty czy też użytkownika komunikacji publicznej. Zróbcie to też w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Należy wybrać najbezpieczniejszą trasę, ze zwróceniem uwagi na natężenie ruchu osób i pojazdów, miejsca szczególnie niebezpieczne, jak przejścia dla pieszych, tory kolejowe, kładki, wykopy, oświetlenie ulic. Pamiętajmy, aby uwrażliwić dziecko, że nie można zbaczać wspólnie ustalonej trasy. Poinformujcie swoje pociechy, że w razie niebezpieczeństwa mogą zwrócić się z prośbą o pomoc do policjantów przebywających w obrębie szkoły.

Aby zapobiec narastającemu zjawisku popełniania przestępstw na nieletnich, poniżej podajemy kilka podstawowych zasad, których dzieci powinny przestrzegać pozostając bez opieki dorosłych:

1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną. Nie przechodź „ na skróty” przez miejsca ustronne

2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.

3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.

4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.

5. Wychodząc z domu zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz, z kim i kiedy wrócisz.

6. Podczas zabawy nie oddalaj się od miejsca zamieszkania. Przebywaj w grupie innych dzieci i ich opiekunów.

7. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.

8. Nie ufaj osobom obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania bądź zaprzyjaźnionej grupy osób.

9. Gdy obcy zapuka do twych drzwi nie otwieraj ich. Nie wiesz kim jest nieznana osoba.

10. Nie opowiadaj nieznajomym jaki jest stan majątkowy twoich rodziców, co posiadają w domu i gdzie przechowują przedmioty wartościowe.

11. Jeśli rodzice zostawią tobie klucze od mieszkania noś je w miejscu niewidocznym dla obcego. Nie mów, że jesteś sam w domu.

12. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.

Pamiętajmy, że uwrażliwienie dziecka na czyhające niebezpieczeństwa powoduje wzrost jego świadomości, a tym samym pozwoli uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.
 
mł. asp. Joanna Dunisławska
Wydział Prewencji
KWP w Bydgoszczy
 

Autor: admin
Publikacja: admin

Powrót na górę strony