Wiadomości

Kolejny zatrzymany w sprawie zmuszania do niewolniczej pracy

Data publikacji 08.02.2017

Kryminalni z komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy ustalili kolejnego podejrzanego do sprawy handlu ludźmi polegającego na zmuszaniu mężczyzn do niewolniczej pracy na terenie jednego z gospodarstw w gminie Łabiszyn, czego efektem było targnięcie się jednego z nich na życie. To 39-letni syn właścicieli, którzy zarzuty usłyszeli w połowie września ubiegłego roku, gdy sprawa wyszła na jaw. Trojgu podejrzanym grozi kara więzienia nie krótsza niż 3 lata.

Kryminalni z komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy pracujący nad bulwersującą sprawą dotyczącą nieludzkiego traktowania dwóch nielegalnie zatrudnionych na terenie jednego z gospodarstw w gminie Łabiszyn (pow. żniński) mężczyzn ustalili, że w tym przestępczym procederze mogła uczestniczyć jeszcze jedna osoba.

Przypomnijmy: wszystko wyszło na jaw 15 września ubiegłego roku. Tego dnia policjanci z KPP w Żninie otrzymali zgłoszenie od dyspozytora pogotowia ratunkowego o próbie targnięcia się na życie 45-latka, przebywającego na terenie jednego z gospodarstw rolnych w gminie Łabiszyn. Skierowani na miejsce policyjni śledczy zajęli się wyjaśnieniem okoliczności podjęcia tak desperackiej decyzji.

Wtedy do sprawy włączyli się również kryminalni z KWP w Bydgoszczy, którzy ustalili, że 45-latek próbował popełnić samobójstwo za sprawą nieludzkiego traktowania, jakiemu był poddawany przez właścicieli gospodarstwa. Ze zgromadzonych dowodów wynikało, że wraz z 44-letnim towarzyszem niedoli mieli być oni bici, poniżani, a nawet przypalani papierosami. Takie działanie miało na celu, zdaniem pokrzywdzonych, zmuszać ich do ciągłej pracy przy jednoczesnym wykorzystaniu ich trudnej sytuacji życiowej. Ponadto, miejsce, w którym przebywali na co dzień mężczyźni urągało godności człowieka.

Na tej podstawie, kryminalni z komendy wojewódzkiej przy wsparciu funkcjonariuszy sekcji antyterrorystycznej oraz kolegów ze Żnina weszli na teren gospodarstwa, gdzie zatrzymali ich właścicieli. Małżeństwo (wtedy w wieku 62 i 59l.) trafiło do policyjnego aresztu. Oboje usłyszeli zarzuty handlu ludźmi polegającego na zmuszaniu do niewolniczej pracy mężczyzn, nieposiadających stałego miejsca zamieszkania, czego skutkiem miała być próba samobójcza jednego z ich.

Wtedy też sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące 62-latka. Mężczyzna "siedzi za kratami" do dziś.

Jak się jednak okazało to nie był koniec tej sprawy. Kryminalni, w toku prowadzonych czynności, zebrali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zarzutów trzeciej osobie oraz ustalili kolejnych pokrzywdzonych tym przestępczym procederem.

Wczoraj (7.02.17), wczesnym rankiem, policjanci kolejny raz weszli na teren znanego im dobrze gospodarstwa w gminie Łabiszyn. Tam, zatrzymali podejrzewanego 39-latka. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna w prokuraturze usłyszał w sumie 4 zarzuty. Jest on podejrzany o handel ludźmi polegający na zmuszaniu do niewolniczej pracy i znęcania się nad nielegalnie zatrudnionymi pracownikami (tj. przestępstwa określone w art. 189a §1, a także 207 §1 i §3 kodeksu karnego). Odpowie on również za nielegalne posiadanie broni palnej. Za taką bowiem została określona przez biegłego broń, którą policjanci zabezpieczyli na terenie gospodarstwa w połowie września.

Kilka godzin później w Sądzie Rejonowym w Szubinie, pow. nakielski, zapadła decyzja o tymczasowym aresztowaniu 39-latka na miesiąc. Grozi mu kara więzienia na czas nie krótszy niż 3 lata.

Autor:
Publikacja: Kamila Ogonowska

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.77 MB)

Powrót na górę strony