Wiadomości

O bezpieczeństwie w Czerniewicach

Data publikacji 03.03.2017

W Zespole Szkół nr 34 przy ul. Włocławskiej w Toruniu odbyła się debata z udziałem lokalnej społeczności i przedstawicieli władz miasta. Na spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Miasta Torunia nie zabrakło policjantów. Podczas spotkania funkcjonariusze zbierali informacje o niebezpiecznych zjawiskach w ramach tworzenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Wczoraj (2.03.17) w Zespole Szkół nr 34 przy ul. Włocławskiej w Toruniu odbyła się kolejna już debata z udziałem lokalnej społeczności i przedstawicieli władz miasta. Na spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Miasta Torunia nie zabrakło policjantów.

To doskonała okazja do zacieśnienia współpracy ze społecznością lokalną oraz wysondowania potrzeb społecznych, związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa. Podczas spotkania przybliżono mieszkańcom Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. To narzędzie służące do diagnozy aktualnych zagrożeń najbardziej dokuczliwych dla mieszkańców środowisk lokalnych. Zastępca Komendanta Komisariatu Policji Toruń – Podgórz kom. Maciej Wojtak, odpowiedzialny za służbę prewencyjną w podległej mu jednostce, przedstawił szczegółowo dotychczasowe dane pozyskane z mapy zagrożeń. Do najczęściej zgłaszanych spraw w 2016 r. należały: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz zła organizacja ruchu drogowego.

W dalszej kolejności przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej policjanci omówili rolę dzielnicowego po wdrożeniu programu MSWiA pod nazwą „Dzielnicowy bliżej nas”. Wdrożony program wzmocnił pozycję dzielnicowego tak, aby był on policjantem, który bezpośrednio kontaktuje się z mieszkańcami. Założenie to znalazło swój bezpośredni wyraz także podczas wczorajszej debaty. Obecni na miejscu dzielnicowi z komisariatu na Podgórzu czynnie uczestniczyli w dyskusjach o bezpieczeństwie z mieszkańcami lokalnych środowisk. Funkcjonariusze zaprezentowali również mieszkańcom aplikację „Moja Komenda” oraz jej funkcjonalność w zakresie możliwości kontaktu ze dzielnicowym w danym rejonie.

Na spotkanie przybyło kilkadziesiąt osób. W trakcie dyskusji mieszkańcy przekazali między innymi informację o nielegalnym wysypisku śmieci. Zadawane pytania dotyczyły również zagrożenia pożarowego związanego z bliskością lasów i osiedli mieszkaniowych lewobrzeżnej strony Wisły. Podczas dyskusji pojawiały się również sygnały o przekraczaniu prędkości w rejonie szkół. Mieszkańcy wnioskowali o montaż urządzeń technicznych spowalniających  samochody. Uczestnicy zadawali także pytania dotyczące organizacji ruchu w rejonach skrzyżowań. Na spotkaniu poruszona została również kwestia dewastacji wiat przystanków autobusowych.

Wszystkie sugestie mieszkańców związane z kompetencjami Policji zostały odnotowane przez funkcjonariuszy i będą uwzględnione podczas planowania organizacji służby oraz działań z zakresu prewencji kryminalnej, a także przeciwdziałania zjawiskom niepożądanym społecznie.

Autor: sierż. szt. Wojciech Chrostowski
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony