Pracownicy Urzędu Miasta szkolili się u bydgoskich policjantów
Pracownicy Urzędu Miasta w Bydgoszczy, którzy w ramach swoich obowiązków zawodowych, dostarczają korespondencję do mieszkańców Bydgoszczy, wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez policjantów Wydziału Prewencji Bydgoskiej komendy. Z uwagi na nietypowy charakter pracy te osoby są narażone na kontakt z agresywnymi psami podczas doręczenia korespondencji. Policjanci udzielili im wskazówek jak uniknąć zagrożeń związanych z atakiem agresywnego psa i jak się zachować w takiej sytuacji.
Dzisiaj (07.03.2017) w siedzibie Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy przy ul. Iławskiej odbyło się szkolenie z zakresu "Bezpiecznych zachowań w kontakcie z psem". Tym razem jednak policjanci nie prowadzili zajęć dla dzieci. Na prośbę Urzędu Miasta Bydgoszczy w szkoleniu uczestniczyli pracownicy urzędu, którzy w ramach swoich obowiązków zawodowych, dostarczają korespondencję do mieszkańców Bydgoszczy. Z uwagi na nietypowy charakter pracy właśnie to grono pracowników jest narażone na kontakt z agresywnymi psami, podczas doręczenia korespondencji. W rozmowie podczas spotkania uczestnicy przyznali, że zdarza się często, iż napotykają psy, które nieprzyjaźnie reagują na ich przybycie, a co za tym idzie, „doręczyciele” są narażeni na pogryzienie przez agresywnego psa.
Podczas spotkania asp. szt. Sławomir Nowak z Zespołu Profilaktyki Społecznej bydgoskiej komendy przypomniał uczestnikom spotkania o bardzo ważnej kwestii, a mianowicie, że każdy ma prawo do obrony koniecznej, chroniąc swoje życie, zdrowie i mienie. Oczywiście w tym kontekście omówił wszystkie przepisy prawa, jakie o tym stanowią.
Natomiast mł. asp. Michał Wrzodak oraz mł. asp. Arkadiusz Ludkiewicz, którzy na co dzień pracują z psami służbowymi przedstawili podstawowe zasady bezpieczeństwa, o których należy pamiętać podczas kontaktu z obcym psem. Oczywiście dorosły, tak samo jak dziecko, powinien przyjąć postawę bezpieczną, np. stanąć jak drzewo. O sytuacjach, w jakich można przyjąć postawy bezpieczne oraz czemu one służą omówił mł.asp. Michał Wrzodak.
Sucha teoria i opowiadanie o tym, jaki pies może być agresywny to jednak trochę mało, by uświadomić zagrożenie. W związku z tym policjanci zaprosili uczestników szkolenia na pokaz. Na początku mł.asp. Arkadiusz Ludkiewicz przedstawił pierwszego psa policyjnego "Bobika", który jest "potulny jak baranek”. Lubi być głaskany, nie szczeka i uwielbia zabawę. "Bobik" bardzo przypadł do gustu słuchaczom, którzy się go nie bali i chętnie go głaskali. Był to zamysł organizatorów szkolenia, którzy następnie zaprezentowali psa o jakże odmiennym charakterze. Był nim pies o imieniu „Taj”. Praca oraz wyszkolenie "Taja", który jest psem patrolowym, uczonym agresji, jest odmienna od wyszkolenia i cech charakteru „Bobika”. Przewodnicy zademonstrowali jak pies potrafi mocno ugryźć, a przy tym jaką siłę ma w uścisku szczęki. Ten pokaz zrobił wrażenie. Po nim nikt nie chciał "Taja" pogłaskać".
Różnorodność zachowań psów i ich podejścia do ludzi, starali się pokazać uczestnikom szkolenia policjanci, na co dzień pracujący z psami służbowymi. Reakcja słuchaczy świadczyła o tym, że ten zabieg policjantom się udał. Podsumowując spotkanie mundurowi podkreślili, że nigdy nie wiadomo, kiedy pies ugryzie. Dlatego należy zachować ostrożność poprzez obserwację zachowania psa i na nie odpowiednio reagować.
Autor: Monika Karska Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: st. asp. Lidia Kowalska