Wiadomości

By seniorzy czuli się bezpiecznie

Data publikacji 23.03.2017

Inowrocławscy policjanci i przedstawiciele służb mundurowych spotkali się z seniorami na wspólnej debacie społecznej. Obecni na spotkaniu mogli dowiedzieć się jak kształtuje się poziom bezpieczeństwa w mieście, co to Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, czy program Dzielnicowy Bliżej Nas.

Komendant Powiatowy Policji w Inowrocławiu mł. insp. Marcin Ratajczak na wczorajszą (22.03.2017r.) debatę i dyskusję o bezpieczeństwie, która odbyła się w sali Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Inowrocławiu, zaprosił seniorów.

By tematyka obejmowała różny zakres realnych i potencjalnych zagrożeń, szef inowrocławskich policjantów, zaprosił także szereg ekspertów-reprezentantów służb mundurowych oraz różnych instytucji. Wśród nich znaleźli się: Prezes Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Pan Jan Gapski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Rafał Wesołek, Kierownik Referatu Dzielnicowych Straży Miejskiej Pani Sylwia Przebieracz, przedstawicielki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Panie: Joanna Sempowicz oraz Anna Różyło, szef Biura Obsługi Klienta Enea Rejon Inowrocław Pan Piotr Gotowalski i Kierownik Rejonu Dystrybucji Gazu Inowrocław Pan Robert Ratajczak.

Do debaty, seniorów wprowadził Komendant policji, który mówił o zasadności spotkań z mieszkańcami i zagrożeniach ze strony osób, które naciągają i oszukują starsze osoby. Wykorzystują ku temu różne metody działania „na policjanta”, „na wnuczka”, na pracownika gazowni czy ZUS-u.

Słuchacze mogli również zapoznać się ze strukturą jednostki, skalą przestępczości na terenie miasta, czy stanem bezpieczeństwa na drogach. Policjanci zainteresowali seniorów Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa, pokazując jak ona działa i jaki jest jej cel.

Część debaty poświęcona była także aplikacji Moja Komenda i roli dzielnicowego w lokalnych społecznościach. Seniorzy dowiedzieli się o programie Dzielnicowy Bliżej Nas, a w debacie wzięli udział także dzielnicowi z Inowrocławia. Wszystko po to, by mieszkańcy mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z nimi.

Ciekawe wystąpienie i ulotki przygotowały przedstawicielki ZUS-u, które omówiły zasady odwiedzania mieszkańców przez pracowników. Interesujące kwestie, co do faktycznych i fikcyjnych powodów „wejść” do mieszkań przedstawili pracownicy zakładu energetycznego i gazowni.

Duże zainteresowanie tematami z dziedziny pożarnictwa wzbudził Komendant PSP. Mówił o zadaniach straży, groźnym czadzie, metodach wzywania pomocy.

W części dyskusyjnej debaty, zebrani zadawali pytania, przedstawili swoje sugestie, uwagi i spostrzeżenia. Dotyczyły one wjazdu i parkowania pojazdów w określonych miejscach, kontaktu z dzielnicowymi, czy też problemów związanych z niedrożną wentylacją mieszkań.

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: podinsp. Monika Chlebicz

Powrót na górę strony