Wiadomości

Podsumowanie działań „PIESZY”

Data publikacji 27.03.2017

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego policjanci ruchu drogowego przez trzy dni prowadzili działania "Pieszy" ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Celem akcji jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, gdyż są oni uczestnikami najmniej chronionymi. Każde zetknięcie się z pojazdem niemal zawsze kończy się tragicznie!

W dniach 22- 24 marca na terenie naszego województwa realizowane były działania "Pieszy". W ramach trzydniowej akcji funkcjonariusze ruchu drogowego pełnili służbę w rejonach skrzyżowań, przejść dla pieszych i na drogach. Zwracali również uwagę na to, czy poza terenem zabudowanym piesi są wyposażeni w elementy odblaskowe, które poprawiają ich widoczność. Celem realizowanych cyklicznie działań jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi i rowerzyści.

W trzydniowej akcji udział wzięło łącznie 686 funkcjonariuszy ruchu drogowego. Mundurowi ujawnili łącznie 1170 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Ukarali 368 osób mandatami, a wobec 797 zastosowali pouczenie.

Podczas działań policjanci ujawnili 821 pieszych, którzy przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, 186 poruszało się po niewłaściwej stronie jezdni, 37 nie stosowało się do sygnalizacji świetlnej, a 33 poruszało bez obowiązkowego elementu odblaskowego po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Piesi jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego korzystają z dróg w różnych sytuacjach, idąc wzdłuż drogi albo przechodzą w jej poprzek. W każdej sytuacji narażeni są na jakieś niebezpieczeństwo, gdyż na drodze odbywa się ruch pojazdów i to dość często o dużym natężeniu. W tym ruchu pieszy jest uczestnikiem najmniej chronionym. Każde zetknięcie się z pojazdem niemal zawsze kończy się tragicznie! Ponownie przypominamy wszystkim niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o przestrzeganiu obowiązujących przepisów z ustawy prawo o ruchu drogowym.

zdjęcia KMP Toruń

Autor: podkom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony