„Świadomy i bezpieczny Senior” w inowrocławskim klubie "Przydomek"
Sala inowrocławskiego klubu "Przydomek" wypełniła się sympatykami, którzy przyszli posłuchać, jak postępować i co robić, by czuć się bezpiecznie. Specjalnie dla Seniorów i z myślą o nich w spotkaniu wzięli udział policjanci oraz pracownicy ZUS-u.
„Świadomy i bezpieczny Senior”. Takie hasło przyświecało organizatorom spotkania - Kierownictwu klubu osiedlowego, w którym wzięli udział policjanci i pracownicy ZUS-u. Celem było przekazanie Seniorom informacji o realnych i potencjalnych zagrożeniach z jakimi mogą spotkać się w życiu. Policję reprezentowali: asp. szt. Izabella Drobniecka oraz dzielnicowi: asp. szt. Adam Ratka, st. asp. Marcin Frankowski i mł. asp. Adam Nawrocki.
Uczestnicy dowiedzieli się o programie Dzielnicowy Bliżej Nas i roli dzielnicowego, a także jego podstawowych zadaniach polegających na pomaganiu mieszkańcom w różnych sprawach.
Dyskusja na temat bezpieczeństwa nie obyła się bez poruszenia problemu oszustw, których ofiarami padają Seniorzy. Sprawcy bowiem wykorzystują różne metody, by zdobyć przez telefon zaufanie rozmówcy. Zdarza się, że informują, że ktoś z najbliższej rodziny uległ wypadkowi i potrzebne są pieniądze do ratowania jego życia. Próbują manipulować ofiarą, by ta była przekonana, że rozmawia z kimś bliskim. Dlatego policjantka, posługując się filmem pt. "Babciu nie daj się oszukać", a także przykładami zdarzeń, podawała jednocześnie sposoby, jak nie wpaść w sieć zastawioną przez naciągaczy. Dyskusja dotyczyła także osób, które podają się za pracowników różnych instytucji, aby pod byle pretekstem wejść do czyjegoś mieszkania i okraść je.
Żeby uczulić Seniorów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym zostały omówione podstawowe przepisy regulujące te zagadnienia. Seniorzy wyposażyli się również w kamizelki, taśmy i znaczki odblaskowe przyniesione przez policjantów. Zakup materiałów odblaskowych sfinansowało Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu.
Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: Kamila Ogonowska