Wiadomości

Gimnazjaliści "Bezpieczni w ruchu"

Data publikacji 31.03.2017

Wczoraj (30.03.) policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy przeprowadzili pierwsze zajęcia w ramach projektu "Bezpieczni w ruchu". W bydgoskiej "samochodówce", w powstałej tam pracowni z symulatorami jazdy, uczniowie z dwóch szkół gimnazjalnych mogli uczestniczyć m.in. w zajęciach przeprowadzonych przez policjantów Wydziału Prewencji z zakresu ruchu drogowego.

W Zespole Szkół Samochodowych odbyło się pierwsze spotkanie z uczniami Gimnazjum nr 7 oraz Gimnazjum nr 9 w Bydgoszczy w ramach  projektu "Bezpieczni w ruchu". Projekt powstał dzięki zaangażowaniu Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, którzy zaprosili policjantów do wspólnej realizacji przedsięwzięcia. Podczas pierwszych zajęć mł. asp. Sebastian Rink z Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy rozmawiał z uczniami o możliwości zdobywania uprawnień, kompetencjach niezbędnych do kierowania pojazdem, ale również o niebezpieczeństwach na drodze, w tym o widoczności niechronionego uczestnika ruchu drogowego.

Zakres wiedzy jaki uczniowie przyswoili obejmował :

  • statystykę zdarzeń drogowych i ich skutków na drogach województwa kujawsko-pomorskiego, biorąc pod uwagę okres 3 ostatnich lat, 
  • udział tzw. Niechronionego Uczestnika Ruchu Drogowego w ogólnej liczbie wypadków na drogach naszego województwa, 
  • temat bezpiecznego poruszania się pojazdem, który młodzieży gimnazjalnej jest najbliższy, czyli rowerem,
  • aktów prawnych dotyczących ruchu drogowego,
  • kategorii praw jazdy, na które młodzi ludzie mogą zdawać między 14 a 18 rokiem życia,
  • przykładów poważnych naruszeń przepisów drogowych oraz środków, które mogą zostać zastosowane wobec osób nieletnich przez Sąd Rodzinny.

Po spotkaniu teoretycznym gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach praktycznych w pracowni ruchu drogowego. W tych zajęć za pomocą alkogogli oraz narkogogli młodzież mogła doświadczyć na własnej skórze jak organizm reaguje na alkohol oraz środki psychoaktywne.  Natomiast siadając do symulatorów  jazdy młodzi ludzie myśleli, że będą grać jak w grę komputerową, jednak musieli tak samo jak kierowca przestrzegając przepisów ruchu drogowego, ukończyć symulację jazdy.  

Bydgoscy policjanci mają nadzieję, że zdobyta wiedza i  ćwiczenia praktyczne pomogą młodym ludziom - uczestnikom ruchu drogowego - uniknąć wielu zagrożeń.

Autor: Monika Karska/ Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy
Publikacja: st. asp. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony