Na wypadek nagłego wtargnięcia
Wczoraj toruńscy policjanci spotkali się z pracownikami Szkoły Podstawowej w Łążynie. Jego tematem przewodnim były zasady postępowania na wypadek wtargnięcia napastnika na teren placówki. Najważniejszym celem zajęć było podniesienie poziomu wiedzy grona pedagogicznego szkoły w zakresie reagowania w przypadku zagrożenia terrorystycznego.
Wczoraj funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Toruniu przeprowadził szkolenie dla dyrekcji oraz grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Łążynie I (gm. Zławieś Wielka) na temat właściwego postępowania w sytuacji zagrożenia terrorystycznego. Podczas szkolenia zaprezentowano m.in. film edukacyjny „Wtargnięcie napastnika do szkoły” zawierający zasady postępowania na wypadek wystąpienia zagrożenia na terenie placówki oświatowej.
Film przedstawia podstawowe procedury działania w sytuacji zagrożenia o takim charakterze, a także sposób alarmowania o nim. Część szkolenia to analityczne omówienie zasady postępowania na wypadek wtargnięcia aktywnego zabójcy na teren szkoły.
W trakcie spotkania policjanci na bieżąco komentowali ukazane w filmie instruktażowym treści, a także przedstawili najważniejsze zasady, którymi każdy powinien kierować się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym.
Zawsze na po takich prezentacjach jest czas na ich omówienie. Tym razem również nie zabrakło pytań dotyczących sposobów zabezpieczenia placówek na wypadek wtargnięcia napastnika uzbrojonego w broń lub inne niebezpieczne narzędzie oraz sposobów alarmowania innych o niebezpieczeństwie. Omówiono także zasady postępowania instytucji w przypadku otrzymania podejrzanej przesyłki, jak zachować się w przypadku alarmu bombowego jeśli informacja o podłożeniu ładunku wybuchowego została przekazana telefonicznie oraz sposobów postępowania w przypadku informacji o podłożeniu lub zlokalizowaniu ładunku wybuchowego.
Odwiedzając szkołę w powiecie funkcjonariusze nie mogli zapomnieć o najmłodszych. Dla nich funkcjonariusze zorganizowali pokaz z udziałem psów służbowych. Ich opiekunowie sierż. szt. Marcin Kujawa oraz sierż. szt. Arkadiusz Lewandowski zademonstrowali umiejętności czworonożnych partnerów w kategorii patrolowej i patrolowo– tropiącej oraz wykrywania zapachów. Dla dzieci biorących udział w zajęciach była to doskonała okazja poznania specyfiki służby przewodnika z psem służbowym. Na takich zajęciach nie mogło też zabraknąć prewencji osobistej. Wobec tego funkcjonariusze w pokaz włączyli także naukę na temat bezpieczeństwa w kontaktach z psami.
Autor: podinsp. Wioletta Dąbrowska
Publikacja: asp. Piotr Duziak