Wiadomości

Policyjne kamery obserwowały przejścia dla pieszych w centrum miasta

Data publikacji 07.04.2017

Policjanci z bydgoskiej „drogówki” po raz kolejny przeprowadzili działania w mieście, wykorzystując Mobilne Centrum Monitoringu. To narzędzie pomaga im w ujawnianiu wykroczeń popełnianych przez kierujących, ale również przez pieszych użytkowników dróg. Tym razem pod lupę policjanci wzięli przejścia dla pieszych.

Wczoraj (06.04.2017) od rana policjanci z bydgoskiego wydziału ruchu drogowego obserwowali przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Granicznej oraz przy ulicy Poznańskiej (na wysokości ulicy Chwytowo). Bezpieczeństwo pieszych to jedno z priorytetowych zadań funkcjonariuszy „drogówki”. Przepisy ruchu drogowego jasno regulują  zasady zachowania  na przejściach dla pieszych. Kierowcy są zobowiązani  do zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do przejścia, a w szczególności ustąpić pierwszeństwa pieszym  znajdującym się na przejściu.

Do działań wykorzystano Mobilne Centrum Monitoringu, które obserwowało sytuacje na przejściach dla pieszych i namierzało osoby łamiące obowiązujące przepisy w ruchu drogowym. Funkcjonariusze zwracali uwagę m.in. na nieudzielanie pierwszeństwa pieszym, omijanie pojazdu ustępującego pierwszeństwa pieszym, czy wyprzedzanie na przejściach dla pieszych. Wszystko po to by eliminować nieprawidłowe zachowania kierowców względem pieszych i pieszych względem kierowców.

W trakcie czterogodzinnych działań, policjanci ruchu drogowego nałożyli na kierujących pięć mandatów karnych za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Wobec jednego z kierowców zastosowali pouczenie. W ręce mundurowych wpadł również pieszy, który za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej został ukarany mandatem karnym.

Oprócz przestrzegania przepisów ruchu drogowego ważne jest także wzajemne zrozumienie i poszanowanie wszystkich grup uczestników ruchu drogowego. Każdy z nas ma prawo do znajdowania się na drodze, poruszania się po niej, a przede wszystkich każdy z nas ma prawo do bycia na tej drodze bezpiecznym.

Autor: podkom. Przemysław Słomski
Publikacja: podkom. Przemysław Słomski

Powrót na górę strony