Rozpoczęcie zajęć doskonalenia zawodowego dla kierownika rewiru dzielnicowych i dzielnicowych
W dniu 24 września 2008 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP rozpoczęli przeprowadzanie pierwszego z cyklu sześciu zaplanowanych szkoleń, warsztatów doskonalenia zawodowego z udziałem ...
W dniu 24 września 2008 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP rozpoczęli przeprowadzanie pierwszego z cyklu sześciu zaplanowanych szkoleń, warsztatów doskonalenia zawodowego z udziałem kierowników rewirów dzielnicowych, kierowników posterunków Policji oraz pozostałych funkcjonariuszy nadzorujących bezpośrednio pracę dzielnicowych a także dla funkcjonariuszy pełniących obowiązki na tych stanowiskach.
Warsztaty zorganizowano przez pracowników Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy na podstawie opracowanego w Biurze Prewencji, wspólnie z Biurem Kadr i Szkolenia KGP, z inicjatywy Pierwszego Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Arkadiusza Pawełczyka, „Programu zajęć doskonalenia zawodowego dla kierownika rewiru dzielnicowych i dzielnicowych w zakresie identyfikacji oczekiwań społecznych”.
Powyższy program obejmuje ważny dla pracy dzielnicowych wycinek realizowanych przez nich zadań w zakresie identyfikacji oczekiwań społecznych nałożonych na „policjanta pierwszego kontaktu”. Zakres tematyczny programu wyodrębnia najistotniejsze pojęcia i systematyzuje wiedzę, którą winien posiadać dzielnicowy (jako realizator) i kierownik rewiru dzielnicowych (jako nadzorujący i inicjujący określone zachowania dzielnicowych) w zakresie poprawy stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w lokalnym środowisku.
Celem głównym zajęć jest podniesienie poziomu jakości realizowanych zadań przez kierowników rewirów dzielnicowych, osób nadzorujących bezpośrednio pracę dzielnicowych oraz wszystkich dzielnicowych, szczególnie w zakresie:
-
kreowania wśród policjantów zachowań prospołecznych, w tym pomocowych,
-
właściwej identyfikacji zagrożeń i oczekiwań społecznych,
-
pozyskiwania partnerów w celu wspólnego przeciwdziałania zagrożeniom dla bezpieczeństwa publicznego,
-
aktywizacji działań prewencyjnych powodujących ograniczanie liczby zdarzeń przestępczych oraz zmniejszenia obaw społecznych,
-
możliwości pozyskiwania zasobów kadrowo - sprzętowych oraz dodatkowych środków finansowych,
-
właściwych procedur postępowania w odniesieniu do wybranych zjawisk i zagrożeń,
-
umiejętności poszukiwania i uzyskania informacji z zakresu budowy i wykorzystania programów profilaktycznych oraz „dobrych praktyk”.
Doskonalenie odnosi się do następujących obszarów:
-
podstawowe pojęcia związane z bezpieczeństwem,
-
kompetencje podmiotów mających wpływ na bezpieczeństwo i porządek publiczny,
-
wybrane elementy organizacji służby prewencyjnej,
-
źródła pozyskiwania informacji o stanie bezpieczeństwa i oczekiwaniach społecznych w zakresie bezpieczeństwa,
-
właściwą identyfikację problemów i oczekiwań społecznych,
-
wybrane procedury postępowania,
-
źródła informacji o stosowanych rozwiązaniach z zakresu profilaktyki,
-
aktywizację współdziałania podmiotów - budowanie lokalnych koalicji na rzecz bezpieczeństwa.
Doskonalenie zawodowe przebiegać będzie w systemie kaskadowym. Program przewiduje przeszkolenie przez koordynatora ds. dzielnicowych z ramienia KWP w Bydgoszczy wszystkich kierowników rewirów dzielnicowych, kierowników posterunków Policji oraz pozostałych funkcjonariuszy nadzorujących bezpośrednio pracę dzielnicowych wraz z funkcjonariuszami pełniącymi obowiązki na tych stanowiskach.
Warsztaty doskonalenia zawodowego, zgodnie z ustalonym harmonogramem, zostaną przeprowadzane w grupach 25 osobowych w dniach 24, 25 i 30 września oraz 2, 7 i 14 października 2008 roku.
Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie warsztatów doskonalenia zawodowego ze wszystkimi dzielnicowymi, które przeprowadzą kierownicy rewirów dzielnicowych, kierownicy posterunków Policji oraz pozostali funkcjonariusze nadzorujący bezpośrednio pracę dzielnicowych. Udział wskazanych wyżej funkcjonariuszy w warsztatach jest obowiązkowy. Przeszkolenie wszystkich dzielnicowych ma nastąpić do końca 2008 roku.
Proces doskonalenia zawodowego jest objęty stałym nadzorem ze strony Biura Prewencji oraz Biura Kadr i Szkolenia KGP, które przewidują przeprowadzenie wizytacji, szczególnie na szczeblu KMP/KPP w wybranych przez siebie jednostkach Policji, jak też Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy, jako koordynatora doskonalenia zawodowego na poziomie województwa.
Nadkom. Andrzej Majrowski
Ekspert Wydziału Prewencji
KWP w Bydgoszczy
Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P