Na terenie powiatu inowrocławskiego ruszył społeczny program edukacyjny pn. „Z sercem dla zwierząt”
Instytucje oraz wolontariusze „zwarli szyki”, by wspólnie przeciwdziałać krzywdzeniu zwierząt. Wśród realizatorów programu znaleźli się policjanci, a wyznaczone zadania obejmują szeroko zakrojone działania edukacyjne, informacyjne, szkoleniowe oraz prewencyjne.
Inauguracja programu nieprzypadkowo odbyła się wczoraj 22 maja w Ogólnopolskim Dniu Praw Zwierząt. Zainicjowanie programu, wskazanie jego celów oraz rodzajów działań, odbyło się w siedzibie inowrocławskiej Fundacji Ekspert Kujawy, w obecności głównych jego wykonawców. Spotkanie otworzyła Rzecznik Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu Pani Marlena Gronowska. Powitała zaproszonych gości, a wśród nich m.in. Starostę Inowrocławskiego Pana Tadeusza Majewskiego, przedstawicieli różnych instytucji, w tym Policji i mediów. Z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu w inauguracji programu uczestniczyli policjanci, którzy czynnie włączyli się w jego przygotowanie i realizację poszczególnych zadań: asp. szt. Izabella Drobniecka, asp. szt. Jacek Piątkowski i sierż. szt. Krzysztof Jasiak - dzielnicowy Osiedla Piastowskiego. Wizerunek tego właśnie dzielnicowego, nie bez powodu, można znaleźć na banerze promującym kampanię reklamową programu. W myśl programu MSWiA pn. „Dzielnicowy bliżej nas”, to policjant pierwszego kontaktu z mieszkańcami.
Program będą realizować: lokalni lekarze weterynarii, rehabilitanci zwierzęcy, zoopsycholodzy i dogoterapeuci, a przedsięwzięcie ma charakter wolontaryjny. Działania wspiera powiat inowrocławski, Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, Fundacja Rozwoju Społeczno-Gospodarczego oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Inowrocławiu. Jeden z inicjatorów programu, lekarz weterynarii Pan Piotr Biegała, przedstawił zebranym, że program będzie obfitował w szeroko zakrojone działania edukacyjne, informacyjne, szkoleniowe oraz prewencyjne. Będą one ukierunkowane na propagowanie: praw zwierząt, ich humanitarnego traktowania, właściwej opieki, zapobiegania aktom przemocy wobec nich oraz promowanie adopcji zwierząt ze schronisk.
„Chcemy uczyć dzieci i młodzież odpowiedniego traktowania zwierząt, dorosłym chcemy podpowiadać jak sobie radzić z występującymi problemami zdrowotnymi czy wychowawczymi. Będziemy także propagować sprzątanie miejsc publicznych po swoich pupilach” - mówił lekarz weterynarii.
Dlatego, działania edukacyjne będą prowadzone w formie spotkań w szkołach, różnego rodzaju instytucjach, a także w Internecie oraz w trakcie imprez plenerowych na terenie całego powiatu inowrocławskiego.
„Ważną rolę w realizacji programu mają policjanci. To przede wszystkim po naszej stronie leży reagowanie na negatywne doniesienia o krzywdzeniu zwierząt, podejmowanie w tym zakresie stosownych działań i uświadamianie ludzi, że osoba, która łamie przepisy i narusza ustawę o ochronie zwierząt, podlega odpowiedzialności karnej. Powiat inowrocławski nie jest wolny od przypadków zgłoszeń o przewożonych w niewłaściwych warunkach zwierzętach, nieprawidłowej opieki nad nimi, czy wręcz umyślnemu znęcaniu się.” – powiedziała na spotkaniu asp. szt. Izabella Drobniecka.
22 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt, upamiętniający uchwalenie przez Sejm RP w 1997 r. Ustawy o ochronie zwierząt. Art. 1, ust. 1 tej ustawy mówi: „zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Ustawa o ochronie zwierząt była pierwszym takim aktem prawnym w Polsce, który regulował postępowanie człowieka ze zwierzętami domowymi, gospodarskimi, wykorzystywanymi do celów rozrywkowych, do badań laboratoryjnych, utrzymywanymi w ogrodach zoologicznych oraz wolno żyjącymi. Przyjęcie ustawy poprzedziła największa w Polsce kampania na rzecz praw zwierząt, jednak nadal jest wiele do zrobienia. /Na podstawie informacji udostępnionej przez Rzecznik Starostwa Powiatowego/
asp. szt. Izabella Drobniecka
Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: Kamila Ogonowska