Wiadomości

Rajd rowerowy z małymi rowerzystami, bo "Kręci nas bezpieczeństwo" - na rowerze!

Data publikacji 14.06.2017

Policjanci z Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy wspólnie z strażnikami miejskimi zorganizowali wczoraj (13.06.2017 ) rajd rowerowy dla 140 uczniów z Szkoły Podstawowej nr 32 oraz nr 20 w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie to wpisało się w kampanię "Kręci nas bezpieczeństwo"

Pierwsza grupa rowerzystów wystartowała z ul. Bałtyckiej , natomiast z ul. Grabowej wyruszyła druga grupa. Mali rowerzyści ruszyli kolumną, zgodnie z przepisami pod okiem policjantów z ruchu drogowego, którzy czuwali nad ich bezpieczeństwem jadąc na motocyklach. Kolumna przejechała przez park na Osiedlu Leśnym- ulicą Gdańską - do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek" docelowo do Miasteczka Ruchu Drogowego.

W miasteczku rowerowym dzieci miały możliwość zdania egzaminu na kartę rowerową. Przed rozpoczęciem egzaminu mł. asp. Szymon Porażyński wraz z nauczycielem, który przeprowadzał w szkole egzamin pisemny oraz nadzorował egzamin praktyczny, przedstawił rowerzystom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zgodnie z przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym .

Policjant omówił najważniejsze zasady jakich podczas poruszania się po drodze powinien przestrzegać rowerzysta, tj. m in. rowerzysta powinien poruszać się po poboczu drogi. Po jezdni można jechać tylko wtedy, gdy nie ma ani ścieżki dla rowerów ani pobocza, albo gdy pobocze nie nadaje się do jazdy. Jadąc po ulicy, trzeba trzymać się blisko prawej krawędzi pasa ruchu. Szykując się do skrętu w lewo, należy zjechać do osi jezdni. Oczywiście po przypomnieniu teorii, rowerzyści mogli poćwiczyć jazdę zgodnie ze znakami, jakie zostały umieszczone w miasteczku.

Zabawa zakończyła się ogniskiem przy pieczeniu kiełbasek. Wszyscy cykliści bezpiecznie wrócili do szkoły.

Autor: Monika Karska/ Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy
Publikacja: st. asp. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony