Będę wiedział – będę umiał, czyli jak skutecznie zapobiegać przemocy domowej
Data publikacji 08.10.2008
30 września 2009 r. odbył się ostatni cykl szkolenia w ramach projektu „Będę wiedział – będę umiał, czyli jak skutecznie zapobiegać przemocy domowej”, realizowanego przez Stowarzyszenie Medar we współpracy z Komendą Wojewódzką ...
30 września 2009 r. odbył się ostatni cykl szkolenia w ramach projektu „Będę wiedział – będę umiał, czyli jak skutecznie zapobiegać przemocy domowej”, realizowanego przez Stowarzyszenie Medar we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy. Ostatni cykl szkolenia skierowany był do 100 funkcjonariuszy policji reprezentujących komórki dochodzeniowo-śledcze, z województwa kujawsko-pomorskiego.
Przemoc domowa dotyka różne osoby, bez względu na status społeczny, majątkowy czy poziom wykształcenia i może przybierać różne formy, zarówno maltretowanie fizyczne jak i psychiczne. Ofiary przemocy, w większości kobiety rzadko decydują się na zgłaszanie zawiadomień o przestępstwie, w obawie że nie uzyskają odpowiedniej pomocy, bądź ich skargi nie zostaną potraktowane poważnie. Bardzo często zdarza się, że ofiary wycofują wcześniej złożone skargi, nie chcą ukarania sprawcy, bowiem obawiają się późniejszych konsekwencji ze strony osoby krzywdzącej. Najczęściej pierwszy kontakt z ofiarą przemocy nawiązywany jest przez funkcjonariusza policji, który powinien potrafić dostrzec każdy sygnał, świadczący o stosowaniu przemocy, ponadto wykazać się wiedzą i umiejętnościami w zakresie niesienia pomocy i wsparcia ofierze przemocy. Najczęściej jednak policjanci podczas przeprowadzanych interwencji są najczęściej świadkami dziwacznych zachowań ofiary, które tracą zdolność realnej oceny swojej sytuacji i grożącego im niebezpieczeństwa. Wówczas zauważa się, że wśród osób które powinny nieść pomoc np. policjantów, zachowanie ofiar przemocy domowej często budzi irytację, bezradność i rozdrażnienie.
Dzięki realizacji projektu około 300 funkcjonariuszy województwa kujawsko-pomorskiego, reprezentujących formacje dzielnicowych, patroli interwencyjnych i komórki dochodzeniowo-śledcze poszerzyło wiedzę i umiejętności w zakresie:
-
postępowania ze sprawcą przemocy, w taki sposób, aby chronić ofiary,
-
psychologicznych mechanizmów związanych ze stosowaniem przemocy w rodzinie i wynikających z tego konsekwencji dla funkcjonowania ofiary w środowisku społecznym,
-
postępowania z dziećmi – ofiarami przemocy,
-
realizacji Procedury Niebieskiej Karty, szczególnie w zakresie pracy z rodziną ofiary,
-
budowania lokalnego systemu wsparcia na rzecz ofiar przemocy.
Anna Bigoń
Specjalista Zespołu ds. Funduszy Europejskich
Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy
Specjalista Zespołu ds. Funduszy Europejskich
Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy
Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P