W kujawsko-pomorskiem RSO ostrzega przed oszustami
Od około tygodnia osoby, które w smartfonach mają zainstalowaną aplikację RSO otrzymują ważne ostrzeżenia. Dotyczą one oszustw na „wnuczka” i „ na policjanta”. To wynik współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy z Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim.
Dzięki Regionalnemu Systemowi Ostrzegania każdy kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon) może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach lub klęskach żywiołowych.
Komunikaty Regionalnego Systemu Ostrzegania można zobaczyć w programach Telewizji Polskiej w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych. Najistotniejsze z nich pojawiają się na specjalnym pasku na ekranie telewizora.
Wszystkie komunikaty dostępne są na stronach telegazety w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia od str. 190, natomiast w TVP Regionalnej od str. 430.
Ostrzeżenia są dostępne także na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. (https://mc.gov.pl/regionalny-system-ostrzegania-rso)
W wyniku współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy z Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, mieszkańcy kujawsko-pomorskiego, którzy maja zainstalowaną tę aplikację otrzymują także ostrzeżenia przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”.
Krótkie komunikaty ostrzegające przed grupą przestępczą działającą na terenie któregoś z miast regionu są przekazywane przez dyżurnego policji do Wojewódzkiego Cetrum Zarządzania Kryzysowego, a tam wprowadzane do RSO.
Inicjatywa policjantów KWP w Bydgoszczy wynika z doświadczeń potwierdzających, iż najczęściej grupy przestępcze dokonujące oszustw metodą „na wnuczka” lub „na policjanta” działają w obrębie jednego miasta, dzwoniąc do kilku osób. Stąd ostrzeżenia pojawiające się w RSO będą dotyczyły konkretnego miasta naszego województwa. Komunikat ten przez użytkowników smartfonów będzie mógł trafić do innych członków rodziny, którzy nie korzystają z nowoczesnych technik.
Wcześniej pomysł taki mieli policjanci z Gdańska, którzy wykorzystali RSO działające na terenie województwa pomorskiego. Postanowiliśmy skorzystać z tego pomysłu.
Policjanci szukają różnych kanałów komunikacji, które mogą ostrzegać jak największą ilość osób przed oszustami. W celu ograniczenia tego rodzaju przestępczości współpracujemy, z sukcesami, z mediami, parafiami, czy bankami. Teraz, wykorzystujemy kolejny kanał komunikacji jakim jest RSO.
Autor: podinsp. Monika Chlebicz
Publikacja: podinsp. Monika Chlebicz