Wiadomości

Podsumowanie działań „PIESZY”

Data publikacji 19.07.2017

Przez dwa dni kujawsko-pomorscy policjanci prowadzili działania ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Piesi, jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego.

W poniedziałek i wtorek (17-18.07.17) na terenie województwa kujawsko-pomorskiego realizowane były działania pn. "Pieszy". W ramach dwudniowej akcji funkcjonariusze ruchu drogowego pełnili służbę w rejonach skrzyżowań, przejść dla pieszych i na drogach województwa. Sprawdzali, czy piesi korzystają z wyznaczonych przejść oraz czy stosują się do sygnalizacji świetlnej. Mundurowi zwracali również uwagę, czy poza terenem zabudowanym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są wyposażeni w elementy odblaskowe, które poprawiają ich widoczność. Czujnym okiem przyglądali się również rowerzystom, jak i kierującym pojazdami, którzy często swoim niewłaściwym zachowaniem powodują zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Celem realizowanych cyklicznie działań jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi i rowerzyści.

W dwudniowej akcji udział wzięło łącznie 461 funkcjonariuszy ruchu drogowego. Mundurowi ujawnili łącznie 371 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Ukarali 122 osoby mandatami, wobec 243 zastosowali pouczenie, a wobec 6 skierowali wniosek do sądu.

Podczas działań policjanci ujawnili 265 osób, które przechodziły przez jezdnię w miejscu niedozwolonym! 48 pieszych poruszało się po niewłaściwej stronie jezdni, 30 niestosowało się do sygnalizacji świetlnej, a 5 poruszało się bez obowiązkowego elementu odblaskowego po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Apelujemy do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych oraz o przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym. Przed przejściem przez jezdnię należy upewnić się czy kierujący nas widzi i czy zdąży wyhamować. Nie należy wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, gdyż pieszy w kontakcie z pojazdem nie ma żadnych szans!

Autor: podkom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony