Wiadomości

Dzieci i młodzież z gminy Inowrocław została "wkręcona w bezpieczeństwo”

Data publikacji 01.08.2017

Gmina Inowrocław, służby i współdziałające z nimi instytucje zorganizowały czwartą edycję przedsięwzięcia o charakterze profilaktyki społecznej pn. „Gry strategiczne z POLICJĄ 2017”. Inicjatywa wpisała się doskonale w kampanię MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo”, którą honorowym patronatem objął Minister Pan Mariusz Błaszczak.

By zapobiegać zagrożeniom, ich przykrym skutkom, ucząc jednocześnie zasad postępowania warto działać na rzecz dzieci i młodzieży. Dlatego wczoraj (31.07.17) służby wraz z Gminą Inowrocław, Starostwem Powiatowym i współdziałającymi instytucjami, przygotowały działania profilaktyczne w plenerze pn. „Gry strategiczne z Policją 2017”. Wzięło w nich udział sześć drużyn ze świetlic wiejskich w: Sławęcinku, Górze, Piotrkowicach, Turzanach, Łojewie i Cieślinie. Zmagania rozegrały się w Łojewie nad jeziorem.

Zadania i gry zręcznościowe dla uczestników przygotowali: inowrocławska Policja, Straż Pożarna, Straż Leśna, Nadgoplański WOPR w Kruszwicy, przedstawiciele: Starostwa Powiatowego, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy,  w tym byli operatorzy numeru 112  oraz sympatycy i działający w ramach kampanii powiatowej „Z sercem dla zwierząt”.

Przebieg przedsięwzięcia był niezwykle ciekawy i rozpoczął się zbiórką wszystkich grup oraz organizatorów w Łojewie nad jeziorem. Imprezę otworzył  Zastępca Wójta Gminy Inowrocław Pan Marek Karólewski. Uczestnicy otrzymali identyfikatory, plany zadań i ruszyli do stanowisk. Zajęcia miały przebieg edukacyjny i warsztatowy.
Policjanci asp. szt. Izabella Drobniecka i asp. szt. Jacek Piątkowski sprawdzili u uczestników znajomość zasad poruszania się po drogach, przepisów dotyczących rowerzystów, sposobów reagowania na osoby obce i różne zagrożenia, z którymi mogą się zetknąć.

Sympatycy kampanii „Z sercem dla zwierząt”: Pani Marlena Gronowska ze Starostwa, lekarz weterynarii Pan Piotr Biegała, wolontariuszka Pani Katarzyna Głowacka z psem przewodnikiem dla osób niewidzących, prowadzili z uczestnikami instruktaż na temat opieki nad zwierzętami, przeciwdziałania ich krzywdzeniu i zachowaniu w sytuacjach napotkania dzikich zwierząt. Były też zadania polegające na rozwiązaniu krzyżówki i ułożeniu puzzli. Zajęcia prowadzone przez asp. szt. Dariusza Vollmuller z nakielskiej Policji i członka klubu „Wolfteam” zrzeszającym sympatyków sportów psich zaprzęgów, były dla dzieci niebywale ciekawe, bo z udziałem psów husky.

Strażacy, którymi dowodził st. kpt. Ireneusz Taraszka przygotowali dla grup tor sprawnościowy z użyciem węża strażackiego i rzutki ratunkowej, co okazało się wcale nie łatwą konkurencją.

Przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy,  w tym byli operatorzy numeru 112 Panowie: Piotr Kozłowski, Szymon Borkowski i Paweł Wygonowski, uczyli i sprawdzali wiedzę dzieci na temat wzywania pomocy oraz korzystania z numerów alarmowych.  
Leśnicy Pan Adam Gotowalski i Pan Jarosław Bogusiewicz uczyli uczestników orientacji w terenie z wykorzystaniem mapy, a także przygotowali szereg qwizów, a także zadań związanych z pobytem w lesie.

WOPR-owcy Panowie Mateusz Matuszak i Bartosz Piotrowski edukowali na temat metod ratowania człowieka, który zasłabł, uległ podtopieniu czy udarowi słonecznemu. Przeprowadzili również pokaz na wodzie z użyciem koła ratunkowego, boi i łodzi.

Po zmaganiach konkursowych wszyscy uczestnicy uzupełnili siły poczęstunkiem. Podczas podsumowania wyłoniono najlepsze trzy zespoły, tj. Sławęcinek, Górę i Piotrkowice. Zostały one wyróżnione upominkami ufundowanymi przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali także edukacyjne książeczki i breloki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu. Ponadto, niespodzianką były również długopisy i okolicznościowe plany lekcji, których zakup sfinansowała Gmina Inowrocław.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że podczas przebiegu inicjatywy na twarzach uczestników była tylko radość i zadowolenie z tak ciekawych zajęć. Dlatego, zasadnym jest prowadzenie tego typu działań. Najważniejsza jest bowiem prewencja.

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: asp. Piotr Duziak

Powrót na górę strony