Wiadomości

Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży – STOPVIOLENCE

Data publikacji 15.10.2008

Zakończono wymianę doświadczeń na temat europejskich rozwiązań na rzecz przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich.

Zakończono wymianę doświadczeń na temat europejskich rozwiązań na rzecz przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich w ramach projektu „Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży – STOPVIOLENCE” realizowanego z Programu „Uczenie się przez całe życie – Leonardo da Vinci ze środków Komisji Europejskiej.

W szkoleniu uczestniczyło 22 funkcjonariuszy reprezentujących: Komendę Główną Policji, Szkołę Policji w Słupsku, Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy i we Wrocławiu. Wymiana została zorganizowana w: Lääne Police Prefecture w Pärnu w Estonii, Tampere Police Department w Tampere w Finlandii i Landesamt für Ausbildung, Fortbildung und Personalangelegenheiten der Polizei Nordhein – Westfalen/Bildungszentrum w Neuss.

Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem opracowania „STOP przemocy – zapobieganie i zwalczanie przestępczości wśród nieletnich”, które będzie zawierało opis wszystkich poznanych u partnerów zagranicznych rozwiązań w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości wśród nieletnich, ze szczególnym uwzględnieniem zachowań agresywnych. Po powrocie do Polski, uczestnicy projektu przedstawili swoje spostrzeżenia i wrażenia z realizacji przedsięwzięcia: 
 

Przedstawicielom Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz Landesamt fur Ausbildung, Fortbildung und Personalangelegenheiten der Polizei Nordrhein-Westfalen (Niemcy) z całą pewnością należą się serdeczne podziękowania oraz gratulacje po pierwsze za sam pomysł zaprojektowania takiego przedsięwzięcia, a po drugie za doskonałą organizację i merytoryczne przygotowanie do jego realizacji. Dzięki projektowi polscy policjanci każdego szczebla, zarówno zajmujący się praktyczną realizacją zagadnień związanych z postępowaniem w sprawach nieletnich, jak też funkcjonariusze koordynujący kompleksowe czynności policji w tym zakresie, mieli okazję spojrzenia na niezwykle istotną problematykę przeciwdziałania niedostosowaniu społecznemu dzieci i młodzieży przez pryzmat działań podejmowanych przez policję innych państw członkowskich UE.
 
Tygodniowy pobyt w Neuss umożliwił zapoznanie się z wieloma niezwykle ciekawymi inicjatywami adresowanymi do młodych ludzi, np. z procedurami stosowanymi przez niemieckich policjantów wobec nieletnich sprawców czynów karalnych, ze sposobem funkcjonowania urzędu do spraw dzieci i młodzieży (Jugendamt), a także z pracą streetworker'ów (pracowników socjalnych) współpracujących z policjantami prewencji kryminalnej na rzecz organizowania młodzieży czasu wolnego, a także z programami profilaktycznymi ukierunkowanymi na przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej. Zaprezentowane i szczegółowo omówione inicjatywy były przygotowane niezwykle starannie, a ich oryginalna forma pozwoliła wnioskować o ich dużej atrakcyjności dla adresatów, a w konsekwencji o znacznej skuteczności wspomnianych przedsięwzięć.

Króciutko podsumowując z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że przenikliwy chłód poranka w dniu wyjazdu nawet przez moment nie zapowiadał niezwykle ciepłej atmosfery życzliwości, w jakiej niemieccy policjanci dzielili się z nami swoją wiedzą podczas całego spotkania. Teraz z kolei nastał czas na podsumowanie wszystkich zgromadzonych treści (a jest ich naprawdę sporo) i spokojne przemyślenie, w jaki sposób skorzystać z mądrych, praktycznych i już sprawdzonych rozwiązań natury profilaktycznej wykorzystywanych przez policję Nadrenii Północnej Westfalii, które z całą pewności przyczynić się mogą do systematycznego podnoszenia efektywności działań podejmowanych przez polską policję w obszarze zapobiegania niedostosowaniu społecznemu dzieci i młodzieży.


kom. Marzena Kordaczuk-Wąs
ekspert Wydziału ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki
Biura Prewencji Komendy Głównej Policji


Projekt Leonardo da Vinci pn. „Zapobieganie niedostosowaniu społecznemu wśród dzieci i młodzieży – stopviolence” pod tytułem Stop przemocy – zapobieganie i zwalczanie przestępczości wśród nieletnich, który odbył się w dniach od 15 do 19 września 2008 roku w Niemczech w Neuss, oceniam na możliwie najwyższym poziomie.
Sama organizacja projektu przez KWP w Bydgoszczy jest profesjonalna i dopracowana do najmniejszych szczegółów co dla uczestników ma bardzo duże znaczenie. Treść projektu odnosi się do współczesnego problemu przestępczości dzieci i młodzieży z którym muszą sobie radzić kraje Unii Europejskiej.

W Niemczech mogliśmy zapoznać się z jednej strony z dużym problemem przestępczości wśród dzieci i młodzieży a z drugiej prewencją kryminalną dotyczącą nieletnich. Funkcjonowanie i sposób radzenia sobie z problemem przestępczości nieletnich w Niemczech jest organizacyjnie inny niż w Polsce. Np. w Niemczech jest Urząd ds. Dzieci i Młodzieży, prokurator do spraw młodzieży i prokurator ds. rodziny. Dlatego poznanie tych zasad i doświadczeń z zakresu prewencji kryminalnej jest nie do przecenienia. Realizacja projektu polegała nie tylko na przekazaniu teoretycznych informacji, ale przede wszystkim zagadnień praktycznych i umiejętnościowych. Bez wątpienia było to seminarium, które dostarczyło bardzo dużo wiedzy na temat zapobiegania przestępczości wśród dzieci i młodzieży, innowacyjnych rozwiązań, np. projektów z zakresu przeciwdziałania agresji i przemocy w szkole. Również mieliśmy okazję zapoznania się z programem resocjalizacji młodocianych przestępców z udziałem więźniów, którzy odbywają wieloletnią karę pozbawienia wolności. Odpowiednio wytypowany i przygotowany więzień spotyka się z młodocianym przestępcą na terenie więzienia i ukazuje mu ewentualną przyszłość jaka niechybnie może go spotkać, ale jednocześnie zmusza go do refleksji, która może uchronić go przed więzieniem.

Ogólnie wysoko oceniam projekt, który nie tylko przyczynił się do podwyższenia moich kwalifikacji zawodowych, ale i rozwoju osobistego. Szkoła Policji w Słupsku planuje organizację międzynarodowej konferencji z zagadnień prewencji kryminalnej, gdzie zostaną wykorzystane doświadczenia niemieckie z zakresu przeciwdziałania przestępczości nieletnich. Jednocześnie zdobyta wiedza będzie wykorzystywana w procesie dydaktycznym i w pracy zawodowej policjantów – szczególnie tych, którzy na co dzień zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą.
 
podinsp. dr Marek Stefański     
Radca Szkoły Policji w Słupsku

opracowała:
Izabela Adamczak-Garstecka
Zespoł ds. Funduszy Europejskich KWP w Bydgoszczy

Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P

Powrót na górę strony