Wiadomości

Podsumowanie policyjnej akcji "Pasy"

Data publikacji 18.09.2017

Wczoraj na drogach województwa kujawsko-pomorskiego prowadzona była akcja „Pasy”. Podczas tych działań funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na to, czy kierujący oraz pasażerowie samochodów przestrzegają obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, a także czy dzieci podróżujące w pojazdach są prawidłowo przewożone.

Wczoraj (17.09.17na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w godzinach 6-22 prowadzona była ogólnopolska akcja PASY.  Policjanci kontrolowali czy podrózujący w czasie jazdy samochodem korzystają z pasów bezpieczeństwa. Podczas działań funkcjonariusze zwracali również uwagę na obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa. Akcja miała na celu ograniczenie skutków wypadków drogowych, które wynikają z niezapinania pasów bezpieczeństwa oraz nieużywania urządzeń służących do przewozu dzieci.

W działaniach wzięło udział 375 policjantów, którzy podczas trwającej kilkanaście godzin akcji skontrolowali 1785 pojazdów. Łącznie ujawniono 705 naruszeń przepisów prawa o ruchu drogowym. Podczas działań policjanci ujawnili w 208 przypadkach niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa przez kierujących oraz 37 przez pasażerów. Funkcjonariusze ujawnili także 3 przypadki nieprawidłowego przewożenia dzieci.

Policjanci przypominają, że zapięte pasy bezpieczeństwa w samochodzie, używanie fotelików do przewożenia dzieci, zmniejszają poważne skutki obrażeń, jakie zwykle odnoszą uczestnicy wypadków komunikacyjnych.

Przypominamy!
Naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 100 złotych oraz 2 punktami karnymi.

Przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci o wzroście poniżej 150 cm w foteliku bezpieczeństwa (homologowanym i dostosowanym do wieku i wagi dziecka). Przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami to mandat w wysokości 150 złotych i 6 punktów karnych.           

Autor: kom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony