Wiadomości

Konferencja naukowa „Reagowanie w sytuacjach kryzysowych - Polańczyk 2017"

Data publikacji 02.10.2017

W dniach 25-27 września w Pałacu w Olszanicy w woj. podkarpackim odbyła się trzydniowa konferencja naukowa nt.: „Reagowanie w sytuacjach kryzysowych - Polańczyk 2017", zorganizowana przez Wydział Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz KWP w Rzeszowie. Jej celem było wskazanie roli i zadań podmiotów w przedmiotowym obszarze, a także zbliżenie „świata nauki do świata praktyki”.

Prelegentami byli m.in.: Zastępca Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Pan Grzegorz Świszcz, adiunkt zespołu pracowników naukowo-dydaktycznych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie ppłk. dr inż. Piotr Krzykowski, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. dr Krzysztof Pobuta, przedstawiciele Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, Ekspert Zespołu ds. Zarzadzania Kryzysowego Sztabu Policji KWP w Rzeszowie podinsp. Krzysztof Barłowski, a także słuchacze studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Ponadto, w konferencji udział wzięli: Zastępca Dyrektora Głównego Sztabu Policji KGP insp. Dariusz Dymiński, Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie nadinsp. Paweł Dobrodziej, Zastępca Komendanta – Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie podinsp. dr Zbigniew Mikołajczyk, Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie nadkom. dr Jarosław Truchan, przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu oraz reprezentanci władz lokalnych i służb.

Podczas wystąpień omówiono między innymi zakres prac realizowanych przez RCB nad poprawą systemu zarządzania kryzysowego, przedstawiono rolę Sił Zbrojnych RP w sytuacji wystąpienia zagrożeń niemilitarnych, jak również zakres wsparcia administracji publicznej, a także w kontekście różnych wyzwań stojących przed służbami, scharakteryzowano związane z nimi policyjne procedury. Obrazując realnie podjęte działania, słuchacze studiów podyplomowych, w tym policjanci z garnizonu kujawsko-pomorskiego, przybliżyli sytuacje kryzysowe zaistniałe w ostatnim czasie na obszarze Polski. Podczas swojego wystąpienia, policjant Sztabu Policji KWP w Bydgoszczy kom. Robert Bugajski, na przykładzie alarmu bombowego mającego miejsce w Mogilnie 28 czerwca w pociągu międzynarodowym relacji Warszawa – Berlin, potwierdził tezę, że zarządzanie kryzysowe jest wyzwaniem dla szeroko rozumianej edukacji. 

Wszyscy uczestnicy byli zgodni, iż zarządzanie kryzysowe należy traktować kompleksowo, z uwzględnieniem w tym procesie również środowisk naukowych, ponieważ bardzo ważne jest ciągłe podnoszenie kompetencji oraz poprawa funkcjonowania systemu.

Uzupełnieniem konferencji były zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie ćwiczenia dowódczo-sztabowe. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że do pomieszczeń Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wchodzi agresywny mężczyzna, domagając się natychmiastowej pomocy finansowej. Ostatecznie, z uwagi na brak możliwości realizacji swego celu, zamyka się z pracownicą placówki, grozi jej nożem, a ponadto, detonacją ładunku wybuchowego. Po otrzymaniu przez dyżurnego KPP w Lesku informacji o zagrożeniu wydzielone siły policyjne przystąpiły do działania. W czynnościach udział wzięli: policjanci z lokalnej komendy powiatowej Policji, a także funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji, antyterroryści ze SPAP w Rzeszowie i inne służby.

Na zakończenie Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. dr Krzysztof Pobuta podziękował wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w ćwiczeniu oraz podkreślił celowość prowadzenia realistycznych szkoleń, bo to one pozwalają sprawdzić skuteczność funkcjonowania służb oraz doskonalić ich współdziałanie.

Autor: kom. Robert Bugajski
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony