Wiadomości

Szkolenie historyczne dla uczniów klas o profilu policyjnym

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyła się inauguracja cyklu spotkań historycznych dla uczniów klas o profilu policyjnym z garnizonu kujawsko-pomorskiego przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy i Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Bydgoszczy.

W sierpniu br. dr Kamila Churska-Wołoszczak - Kierownik Wieloosobowego Stanowiska ds. edukacji narodowej Delegatury IPN w Bydgoszczy wystąpiła z inicjatywą szkoleń historycznych dla uczniów klas o profilu policyjnym naszego garnizonu. Tematyka przedsięwzięcia dotyczyła m.in. realizacji elementów zagadnień historycznych zawartych w  programie Komendanta Głównego Policji pt. Edukcja policyjna 2016.

Inauguracja cyklu spotkań miała miejsce na sali wykładowej w budynku Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy, a uroczyście rozpoczęta została przez Pierwszego Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego w Bydgoszczy insp. Mirosława Elszkowskiego, który przywitał 75 uczniów klas o profilu policyjnym z Zespołu Szkół nr 24 w Bydgoszczy i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Inowrocławiu. Komendant podkreślił rolę pogłębiania i zdobywania wiedzy historycznej w kontekście budowania własnej tożsamości.

Część merytoryczną spotkania otworzyła Pani Edyta Cisewska - Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy, która nawiązała do bardzo dobrej współpracy instytucji jaką jest kujawsko-pomorska Policja i miejscowa Delegatura Instytutu Pamięci Narodowe, czego pokłosiem jest czynny udział uczniów klas o profilu policyjnym m.in. w ogólnopolskim konkursie pt. "Policjanci w służbie historii", którego laureatami zostali uczniowie z Inowrocławia. Była to doskonała okazja do złożenia gratulacji uczniom, nauczycielom i dyrekcji szkoły, które insp. Mirosław Elszkowski i Pani Edyta Cisewska wspólnie złożyli Panu Henrykowi Domagale z ZS nr 1 w Inowrocławiu oraz Jackowi Kurowskiemu z ZS nr 24 w Bydgoszczy, a także przekazali szczególne wyrazy uznania dla Dyrekcji ZS nr 1 w Inowrocławiu za przychylność i zaangażowanie w krzewieniu postaw patriotycznych i okazanej pomocy dla uczniów szkoły.

Prelegentem spotkania był  Mirosław Sprenger - historyk IPN, który wprowadził zgromadzonych w tematykę Polskiego Państwa Podziemnego - pierwszego z cyklu tematów. Film historyczny, prelekcja i wystawa tematyczna były dla uczniów lekcją historii jaką zapamiętają na długi czas. Symulacje komputerowe zmieniającej się mapy państwa polskiego, zdjęcia z Powstania Warszawskiego wzbudzały zainteresowanie, a nawet wzruszenie wśród młodych uczniów.

Na zakończenie spotkania głos zabrał także nadkom. Marcin Zmudziński  z Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy, omawiając wśród przyszłych adeptów klas o profilu policyjnym zasady naboru do służby w Policji. Wzorując się na haśle: " Zostań kimś wyjątkowym "- zachęcał młodzież do aktywnego przemyślenia swojej drogi życiowej, zapoznania się z procesem rekrutacji.

Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią gości i słuchaczy oraz usmiechem na twarzy, gdyż kolejne spotkanie już w listopadzie br.,a dotyczyć będzie historii Katynia 1940r.


 

Autor: asp. Sławomir Szeląg
Publikacja: podinsp. Monika Chlebicz

Powrót na górę strony