Co o cyberprzemocy trzeba wiedzieć?
Policjanci podczas spotkań w szkołach rozmawiają z młodzieżą na różne tematy. Także o cyberprzemocy. Podają przykłady i udowadniają, że to nie jest wirtualne zagrożenie. W zajęciach właśnie na ten temat, uczestniczyli ostatnio uczniowie z Inowrocławia i Kruszwicy.
Spotkanie z inowrocławską młodzieżą policjanci rozpoczęli nieco inaczej, bo od odczytania „prasówki“ . Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu asp. szt. Izabella Drobniecka zapoznała uczniów z tematyką publikacji prasowych dotyczących negatywnych zachowań nastolatków, jeśli chodzi o wykorzystywanie internetu i telefonów komórkowych. Takich artykułów w mediach jest wiele, bo też wiele przypadków cyberprzemocy ma miejsce. Ich autorami są miedzy innymi nieletni, którzy łamią prawo w określony sposób.
St. sierż. Michał Parzyszek w prezentacji przedstawił, że cyberprzemoc odbywa się poprzez telefony komórkowe, serwisy sms i mms, pocztę elektroniczną, czaty, strony internetowe, blogi itp.i ma różną postać:
• nękania, straszenia i obrażania w sieci lub za pomocą komórek,
• wysyłania wulgarnych e-maili i smsów,
• rejestrowania, publikowania i rozsyłania ośmieszających informacji, zdjęć czy filmików,
• podszywania się pod inną osobę,
• obraźliwego komentowania wpisów na blogu.
W cyberprzemocy sprawca myśli, że jest anonimowy, a to błędny pogląd. Nie jest bezkarny.
Podobnego charakteru spotkanie odbyło się w Kruszwicy. Poprowadziła je sierż. szt. Mariola Witoń z miejscowego komisariatu. Przykładowe zachowania przytoczone przez policjantkę pokazały, że zachowania młodzieży mogą być zakwalifikowane jako groźba, zniesławienie, znieważenie, oszustwo komputerowe i inne. Mówiła także, jak bronić się przed cyberprzemocą. Ważnym elementem pogadanek był również problem demoralizacji nieletnich, narkotyki i dopalacze. Wszystko po to, aby uczulić młodych ludzi na zagrożenia i wskazać metody jak ich unikać. Mundurowi tłumaczyli uczniom, że o każdym przypadku negatywnych sytuacji między innymi „w sieci“ powinni informować rodziców, nauczycieli oraz Policję.
Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: asp. Piotr Duziak