Wiadomości

Policyjne działania „Bezpieczny weekend - ZNICZ 2017”

Data publikacji 30.10.2017

Wkrótce Dzień Wszystkich Świętych, to dla większości czas wyjazdów na groby bliskich. Nad ich spokojnym przebiegiem na terenie naszego województwa od piątku (27.10.17) do czwartku (2.11.17) czuwać będą kujawsko-pomorscy policjanci, rozpoczynający akcję „Bezpieczny weekend - ZNICZ 2017”.

W ramach ogólnopolskich działań „Bezpieczny weekend -  ZNICZ 2017” policjanci ruchu drogowego w naszym województwie będą realizować działania polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku na drogach. Będą ujawniać i eliminować nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego oraz zapewniać płynność ruchu na drogach w pobliżu cmentarzy w związku ze zmianami organizacji ruchu. W tym okresie na drogach prowadzących do cmentarzy oraz przebiegających przy cmentarzach, oprócz wzmożonego ruchu pojazdów wzrośnie także natężenie ruchu pieszych.

Abyśmy bezpiecznie dotarli na groby naszych najbliższych funkcjonariusze będą :
- ujawniać i eliminować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu,
- reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie,
- sprawdzać prawidłowość przewożenia w pojeździe pasażerów, korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy oraz przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa,
- zwracać uwagę na prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.

Apelujemy:

- w miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe będą „uprzywilejowane” w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a  tym samym zaparkować.
- prowadząc samochód nie jeździmy na pamięć. Zwracajmy uwagę na znaki. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie zmieniona organizacja ruchu.
- bezwzględnie podporządkowujemy się poleceniom policjantów kierujących ruchem, są one ważniejsze od sygnałów świetlnych, czy znaków drogowych.
- należy parkować samochód w miejscach wyznaczonych, zgodnie z przepisami. Pamiętajmy, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi lub innych prawidłowo zaparkowanych pojazdów.

Pieszym przypominamy:  

- o obowiązku używania elementów odblaskowych, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy również do ich używania na nieoświetlonych odcinkach dróg w terenie zabudowanym. Elementy odblaskowe sprawią, że poruszając się po drodze pieszy będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.
-  aby zachowali większą ostrożność w rejonie przejść dla pieszych i wchodzili na nie dopiero po upewnieniu się, że kierujący ich widzi i zdąży wyhamować.

Tegoroczna policyjna akcja „ZNICZ 2017” rozpoczęła się już w miniony piątek (27.10.17) o 6.00 a zakończy się w czwartek (2.11.17) o 22.00.

Podczas ubiegłorocznej policyjnej akcji „ZNICZ 2016", która trwała 6 dni tj. od piątku - 28.10.16 do środy - 2.11.16 na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 9 wypadków drogowych, w których zginęły 4 osoby, a 11 zostało rannych. Policjanci odnotowali 525 kolizji.

Funkcjonariusze zatrzymali 103 kierujących pod wpływem alkoholu! W celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach w działaniach łącznie wzięło udział 4 472 policjantów.

Apelujemy do wszystkich kierujących o ostrożną i rozważną jazdę, a także dostosowanie prędkości do trudnych warunków panujących na drodze.

 

„Bezpieczny weekend -  ZNICZ 2017” w powiecie brodnickim

"Bezpieczny weekend -  ZNICZ 2017” w powiecie bydgoskim

"Bezpieczny weekend -  ZNICZ 2017” w powiecie inowrocławskim

"Bezpieczny weekend - ZNICZ 2017" w powiecie aleksandrowskim

"Bezpieczny weekend - ZNICZ 2017" w powiecie mogileńskim

"Bezpieczny weekend - ZNICZ 2017" w powiecie chełmińskim

"Bezpieczny weekend - ZNICZ 2017" w powiecie radziejowskim

"Bezpieczny weekend -  ZNICZ 2017” w powiecie wąbrzeskim

"Bezpieczny weekend -  ZNICZ 2017” w powiecie grudziądzkim

"Bezpieczny weekend" - ZNICZ 2017" w powiecie nakielskim

"Bezpieczny weekend - ZNICZ 2017: w powiecie włocławskim

"Bezpieczny weekend - ZNICZ 2017" w powiecie żnińskim

"Bezpieczny weekend -  ZNICZ 2017" w powiecie lipnowskim

"Bezpieczny weekend -  ZNICZ 2017" w powiecie sępoleńskim

"Bezpieczny weekend -  ZNICZ 2017" w powiecie toruńskim

"Bezpieczny weekend -  ZNICZ 2017" w powiecie tucholskim

Autor: kom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony