Wiadomości

Przedstawicielka holenderskiej Policji spotkała się z grudziądzką młodzieżą

„Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa – praca w Holandii”- to temat jaki poruszyła przedstawicielka holenderskiej policji podczas spotkania z młodzieżą w grudziądzkim kinie Helios. Całość odbyła się w ramach projektu Biura Prewencji Komendy Głównej Policji i holenderskiej Policji skierowanego m.in. do młodzieży i innych osób zainteresowanych pracą za granicą.

W dniach 24-25 października, Komenda Miejska Policji w Grudziądzu gościła funkcjonariuszkę holenderskiej Policji Irene de Ruig- specjalistkę do spraw problematyki migracyjnej. Wizyta związana była z projektem „Twoje bezpieczeństwo, nasza sprawa-praca w Holandii” realizowanym przez Komendę Główna Policji oraz Policję z Holandii.

W ramach  tego projektu odbyło się spotkanie w grudziądzkim kinie Helios dla młodzieży zainteresowanej pracą za granicą, podczas którego omówione zostały tematy związane z bezpieczeństwem osób, podejmujących zatrudnienie na terenie Holandii, zapobieganiem handlowi ludźmi oraz przestępstwom towarzyszącym temu zjawisku. 
Przed konferencją delegacja holenderska spotkała się również z prezydentem miasta Robertem Malinowskim oraz Komendantem Miejskim Policji w Grudziądzu insp. Dariuszem Knoff. 

Ciekawym aspektem dla młodzieży uczestniczącej w warsztatach było to, że prowadzone były przez praktyków zajmujących się problematyką handlu ludźmi w Holandii. Podczas prezentacji poruszane były zagadnienia dotyczące sytuacji na holenderskim rynku pracy, praw przysługujących pracownikom w tym kraju, zagrożeń czyhających na migrantów zarobkowych oraz prawnych sankcji przewidzianych w Holandii za popełnienie przestępstwa handlu ludźmi. Prowadząca wskazywała również organizacje niosące pomoc ofiarom handlu ludźmi oraz omawiane procedury, jakie obowiązują policjantów w sytuacji podejrzenia, że mają do czynienia z ofiarą handlu ludźmi.

Handel ludźmi to szeroki i wieloaspektowy problem. Ofiarą można stać się poprzez podstęp, oszustwo, groźbę, użycie siły, wykorzystanie słabości czy odurzenie środkami chemicznymi. Potem tacy ludzie są zmuszani do nierządu, wykorzystuje się ich seksualnie, zmusza do popełniania przestępstw, żebractwa, a także do niewolniczej pracy ponad siły.

Autor: sierż. szt. Maciej Szarzyński
Publikacja: asp. Piotr Duziak

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.07 MB)

Powrót na górę strony