Policjanci z Fordonu w trosce o bezpieczeństwo seniorów - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Policjanci z Fordonu w trosce o bezpieczeństwo seniorów

Data publikacji 03.11.2017

Fordońscy policjanci systematycznie prowadzą działania prewencyjne zapobiegające oszustwom dokonywanym na osobach starszych i samotnych oraz skuteczne ściganie ich sprawców. Dlatego też zorganizowali dla seniorów spotkanie edukacyjne informujące o tym, jak uchronić się przez oszustami.

Jednym z elementów skutecznego oddziaływania profilaktycznego w tym zakresie jest edukacja osób starszych/samotnych oraz ich najbliższych. Dlatego też fordońscy policjanci zorganizowali spotkanie z seniorami w Sali Kina Jeremi dotyczące oszustw metodą na tzw. ”wnuczka” dla osób zainteresowanych przedmiotową problematyką.

Spotkanie z seniorami podzielone było na 3 moduły:

  • edukacyjno- informacyjny, podczas którego  naświetlone zostały  działania policyjne na rzecz bezpieczeństwa w dzielnicy, tj. omówione zostały podstawowe zadania realizowane przez policjantów komisariatu, w tym założenia Krajowej Mapy Zagrożeń ale również programy profilaktyczne realizowane przez Zespół Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii razem z Rewirem Dzielnicowych takich jak „ Bezpieczny ogród” czy „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok”.
    W części pierwszej nie zabrakło również podstawowych informacji na temat najczęstszych schematów działań oszustów oraz podstawowych rad dotyczących bezpieczeństwa osób starszych w odniesieniu do tej metody działania oszustów.
  • pokazowy, gdzie nastąpiła projekcja filmu obrazującego najczęstsze metody oszustw przeplatanie komentarzem policjanta wraz z konkretnymi wskazówkami dotyczącymi postępowania w sytuacjach zagrożenia.
  • dyskusyjny, gdzie każdy z przybyłych na spotkanie gości miał okazję do podzielenia się swoją historią i spostrzeżeniami jak również zasięgnąć porady dzielnicowych.

*

Funkcjonariusze apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji. Przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy czy innych rzeczy wartościowych należy jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają one trafić. W ten sposób upewnimy się, że to rzeczywiście ona zwracała się do nas z prośbą i nie zostaniemy oszukani.

Pamiętajmy!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty i przekazania pieniędzy.

•          Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.

•          997 lub 112 to numery alarmowe, pod którymi mogą Państwo uzyskać pomoc.