Wiadomości

"Bezpieczny Start" z przyszłymi kierowcami

Data publikacji 08.11.2017

Policjanci z bydgoskiej komendy, wspólnie z partnerami programu "Bezpieczny START" przeprowadzili zajęcia wśród gimnazjalistów w Szkole Podstawowej nr 31 w Bydgoszczy z oddziałami gimnazjalnymi przy ul. Karłowicza.

Uczniowie z klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 31 w Bydgoszczy mieszczącej się przy ul. Karłowicza wzięli udział w kolejnej edycji programu Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy pt. „Bezpieczny start”. Tym razem uczestnikami prelekcji byli uczniowie -sportowcy. Spotkanie było ważne pod kątem bezpieczeństwa dla przyszłych młodych kierowców jako użytkowników dróg. Swoją wiedzę na temat przepisów prawa, konsekwencji różnych zachowań na drodze, a przede wszystkim o tym jak wygląda rzeczywistość na naszych drogach, przybliżyli wspólnie policjant, terapeuta uzależnień oraz ratownik medyczny.

 W ramach spotkania młodzi ludzie, którzy już niebawem zdobędą uprawnienia do kierowania samochodem, wysłuchali prelekcji asp. Szymona Porażyńskiego na temat zagrożeń w ruchu drogowym. Policjant omawiając ten temat zaprezentował zdjęcia wypadków w naszym mieście oraz powiecie, ku przestrodze by zapobiegać lekkomyślności oraz brawurze na drodze. Jednak to filmy z wielu kampanii profilaktycznych obrazujące przyczyny i konsekwencje wypadków drogowych na uczniach zrobiły największe wrażenie. Na sali zapanowała cisza i chwila zadumy. 

Pani Joanna Bińkowska terapeutka z Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA omówiła wpływ środków odurzających (alkoholu, narkotyków) na percepcję kierowcy. Niewątpliwie siadanie kierowców za kółkiem pod wpływem środków psychoaktywnych jest nie tylko dużym niebezpieczeństwem, ale i przestępstwem.  Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega się grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 , a jeśli kierujący dopuści się tego przestępstwa w okresie zakazu prowadzenia pojazdów grozi mu wyższa kara - od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. 

Podczas prelekcji nie zabrakło również tematyki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej podczas wypadków drogowych, którą przybliżył Damian Dębecki Ratownik Medyczny Auxilium-Med Koronowo. Ratownik opowiedział również kilka przypadków z szpitalnej izby przyjęć, m. in.:w jakim stanie byli kierowcy po wypadkach samochodowych oraz jak wygląda leczenie osób będących pod wpływem narkotyków czy dopalaczy.

Młodzi ludzie po raz kolejny podeszli do tematu z powagą, a cisza na sali podczas prelekcji policjanta, mówiła o tym wymownie. Nie zabrakło również pytań o przepisy prawne dotyczące "świeżo upieczonych" kierowców.

„Bezpieczny start” to autorski program policjantów Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, którego partnerami są Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA” oraz Grupa Ratownictwa Medycznego „Auxilium-Med” z Koronowa. Program skierowany jest do młodzieży szkolnej na terenie miasta i powiatu bydgoskiego.

Autor: Monika Karska/ Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy
Publikacja: asp.szt. Lidia Kowalska

Powrót na górę strony