Zaangażowane w bezpieczeństwo zwierząt - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Zaangażowane w bezpieczeństwo zwierząt

Data publikacji 24.11.2017

Tak scharakteryzować można postawę dziewcząt z MOW w Kruszwicy, które uczestniczyły w zajęciach z realizatorami programu powiatowego „Z sercem dla zwierząt“. Wykłady edukacyjne specjalnie dla nich przygotowali: lekarz weterynarii, przedstawicielka Starostwa Powiatowego, policjanci i wolontariusze.

Odpowiedzialności za opiekę nad zwierzętami trzeba uczyć, jednocześnie uświadamiając o karach, w przypadku negatywnych zachowań właścicieli tych zwierząt. Tym razem spotkanie z dwiema grupami dziewcząt przebywających w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kruszwicy, odbyło się z udziałem licznych czworonogów. Ku zaskoczeniu dziewcząt zajęcia okazały się dla nich pożyteczne i wypełnione wiadomościami co do minuty. Dodatkowo, frajdę sprawiła im wizyta psów. Pani Marlena Gronowska kierownik biura promocji w Starostwie Powiatowym nie tylko podsumowywała wystąpienia realizujących program, ale też prowadziła zmagania quizowe dla dziewcząt, za które otrzymały upominki. To ważne, by zachęcać do dyskusji.

Lekarz weterynarii Pan Piotr Biegała w przygotowanej prezentacji zainteresował uczennice różnymi przypadkami i poradami w zakresie opieki nad zwierzętami. Czasem wystarczyły zdjęcia, by udowodnić, jak nieodpowiedzialnie zachowuja się ludzie wobec tych istot.  

Policjanci z Inowrocławia asp. szt. Izabella Drobniecka i st. sierż. Michał Parzyszek, omówili zagadnienia dotyczące odpowiedzialności prawnej za wykroczenia i przestępstwa wobec zwierząt. Nie brakowało przykładów ze spraw, które Policja odnotowała na terenie powiatu inowrocławskiego. Mundurowi również, za prawidłowe odpowiedzi na pytania o przepisach karnych, wręczyli uczennicom książeczki edukacyjne na temat pierwszej pomocy przedmedycznej.

Pani Katarzyna Głowacka z psim opiekunem Maratem wprowadziła dziewczęta w świat ludzi niewidomych i zainteresowała tym, jak człowiekowi w tego typu schorzeniach pomaga pies przewodnik.

Wolontariuszki ze Stowarzyszenia „Psi głos“ opowiedziały jak można pomagać zwierzętom porzuconym i zaniedbanym, oferując również zakres działań stowarzyszenia, które reprezentują.  

Kierujmy się wrażliwością i reagujmy na krzywdę, na którą niektórzy narażają zwierzęta. Pamiętajmy, że podejrzenia o znęcaniu się nad nimi należy zgłaszać, sygnalizując problem Policji. Osoby odpowiedzialne za łamanie prawa nie mogą czuć się bezkarne.

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: Kamila Ogonowska